Aktualności

23.10.2019

Jesienna ogólnopolska Kongregacja Powołaniowa w Częstochowie


W dniach 18-19 października 2019 r. na Jasnej Górze, miała miejsce ogólnopolska Kongregacja Powołaniowa. Na to spotkanie przybyli kapłani diecezjalni i zakonni, siostry i bracia zakonni, przedstawiciele instytutów świeckich i zakonów bezhabitowych – wszyscy ci, którzy są odpowiedzialni za nowe powołania w diecezjach i w zakonach.

Z naszej Prowincji w spotkaniu brał udział o. Piotr Gądek OFM – animator ds. powołań. Tematem przewodnim były słowa „Żyć powołaniem w świecie współczesnym”.

Kongregacja ta ma na celu pogłębienie wiedzy dotyczącej pracy z młodymi ludźmi w zakresie rozeznawania powołania, a także jest doskonałą okazja do wymiany doświadczeń.

Istotnymi elementami spotkania była Eucharystia, a także wspólna modlitwa i konferencje przygotowane przez zaproszonych gości. Eucharystii odprawionej w piątek o godz. 16.45 przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk, delegat Episkopatu ds. powołań. 

„Myślę, że każdy z nas, bez względu na to, czy jesteśmy tutaj jako osoby odpowiedzialne za duszpasterstwo powołań, czy jesteśmy w różnych innych dziełach w naszych życiowych powołaniach, uświadamiamy sobie i przywołujemy to bogactwo ludzi, którzy są wokół nas, ludzi, z którymi żyjemy, z którymi podejmujemy działania, ludzi, za których dzisiaj warto, abyśmy dziękowali, ale i tych, których Pan Bóg nam zawierza, aby oni stając wobec Pana, mogli powiedzieć, że jesteśmy tymi, którzy czynią im dobrze i którzy pozostają z nimi po to, aby ich wesprzeć” - mówił w homilii bp Solarczyk.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. ks. Marek Tatar, który wygłosił konferencje pt. „Tożsamość powołanych”, o. Adam Żak SJ, który pochylił się nad tematem „Dlaczego odchodzą - o odejściach z kapłaństwa i wspólnot zakonnych”, czy s. Anna Juźwiak z konferencją pt. „Doświadczenie indywidualnego rozeznawania powołania w świetle Synodu o Młodzieży i adhortacji Christus Vivit”.

Kongregacje Powołaniowe odbywają się dwa razy w roku, na wiosnę i właśnie w jesieni. Kolejne spotkanie odbędzie się w Warszawie.

o. Piotr Gądek OFM

© CRT 2012