Aktualności

25.11.2019

Powitanie obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności w naszym kościele w Jarosławiu


W niedzielę 24 listopada br., w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Jarosławiu, podczas Mszy św. o godz. 12.00 miało miejsce uroczyste powitanie obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności, przekazanego Regionowi Podkarpacie NSZZ „Solidarność” podczas ostatniej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasnej Górze.

 

Eucharystii w intencji ludzi pracy i NSZZ „Solidarność” przewodniczył i kazanie wygłosił Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM, koncelebrował proboszcz parafii i gwardian Wspólnoty o. Florencjusz Szewc OFM.

Przed rozpoczęciem Mszy św. o. Florencjusz Szewc OFM powitał obraz Matki Bożej, przybyły z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana Solidarności raz z miniaturą nowohuckiego krzyża.

Wśród zgromadzonych wiernych liczną grupę stanowili członkowie podkarpackiej „Solidarności”, na czele z Przewodniczącym Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” Szymonem Wawrzyszko oraz koordynatorem przyjęcia obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności Antonim Gomułczakiem.

Podczas uroczystości były wystawione poczty sztandarowe Organizacji Związkowych NSZZ „Solidarność” oraz jarosławskich szkół.

Na zakończenie Mszy św. przewodniczący Szymon Wawrzyszko podziękował kapłanom i wiernym za przyjęcie i udział w uroczystościach oraz stwierdził, że peregrynujący wizerunek Matki Bożej Solidarności przypomina nam, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy, a także jakimi wartościami kierowali się założyciele NSZZ „Solidarność”.

Ikonę Matki Bożej Robotników Solidarności wykonał w 1984 r. artysta malarz z Podlasia Artur Chaciej. Na tle biało – czerwonej flagi, upamiętniającej zrywy robotnicze: Poznań’56, Gdańsk’70, Radom’76, Gdańsk’80 i 13 grudzień 1981, widnieje wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz powstał z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego podziemnego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Białymstoku i został namalowany w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszą z nich otrzymał na własność bł. ks. Jerzy Popiełuszko, inicjator Ogólnopolskich Pielgrzymek Ludzi Pracy, który stwierdził że dla niego jest to Matka Boska Solidarności. Związkowcy z podlaskiej „Solidarności” największy z obrazów przekazali podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r. jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. Obraz przez kilka lat był tam przechowywany, by potem towarzyszyć kolejnym regionom w Pielgrzymkach Ludzi Pracy.

Wizerunek Matki Bożej Robotników Solidarności wraz z relikwiami patrona „Solidarności” bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz z krzyżem robotników z Nowej Huty peregrynuje w Regionie Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w okresie od 21 września 2019 r. do 18 stycznia 2020 r.

© CRT 2012