Aktualności

14.12.2019

Piątek 13 grudnia 2019 r. w Domu Głównym w Krakowie


W dniach 12 i 13 grudnia w konwencie św. Kazimierza w Krakowie spotkali się młodzi kapłani z naszej Prowincji, pełniący posługę duszpasterską w Archidiecezji Krakowskiej mniej niż 10 lat po święceniach i mniej niż 5 lat z pozostałych diecezji polskich.

Było to spotkanie formacyjne, połączone z egzaminem jurysdykcyjnym, zorganizowane przez  Sekretariat ds. Formacji i Studiów naszej Prowincji.

Uczestnicy wzięli udział w konferencjach wygłoszonych przez: ks. dra Pawła Duźniaka (prawo kanoniczne oraz zagadnienia posługi duszpasterskiej i prawnej w kancelarii parafialnej), o. dra Norberta Cebulę OFM (teologia moralna), o. mgra lic. Grzegorza Chomiuka OFM (teologia fundamentalna) i o. mgra Rafała Walucha OFM (zagadnienia związane z ochroną dzieci i młodzieży oraz ochroną danych osobowych RODO).

Na zakończenie spotkania odbył się egzamin jurysdykcyjny z teologii moralnej, prawa kanonicznego oraz z teologii fundamentalnej.

*     *     *     *    *     *     *

Odpust Pana Jezusa Miłosiernego w Sanktuarium św. Kazimierza w Krakowie

W naszym Sanktuarium św. Kazimierza w Krakowie corocznie 13 grudnia jest obchodzony uroczyście. W tym dniu świętowany jest odpust Pana Jezusa Miłosiernego, czczonego od przeszło 300 lat w obrazie, jaki obecnie znajduje się w bocznej kaplicy świątyni.

Głównej odpustowej Mszy św. o godz. 16.15 tradycyjnie przewodniczył i wygłosił kazanie kapłan z Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP Zakonu Braci Mniejszych, w tym roku o. Ignacy Tuleja OFM z Krakowa.

Koncelebrowali: Wikariusz Prowincji o. Rufin Maryjka OFM, wikariusz Domu o. Tobiasz Szczepaniak OFM, wicekomisarz Ziemi Świętej o. Nikodem Gdyk OFM, o. Ludwik Kurowski OFM, o. Kalikst Jasuba OFM i o. Krzysztof Skwarło OFM z Włocławka. Służbę liturgiczną ołtarza pełnili klerycy naszego seminarium.

Na zakończenie Eucharystii o. Ignacy Tuleja OFM modlił się w kaplicy Pana Jezusa Miłosiernego w imieniu wszystkich wiernych do Miłosierdzia Bożego.

Następnie o. Ignacy pobłogosławił relikwiami Krzyża Świętego czcicieli Pana Jezusa Miłosiernego, zaś wierni oddali cześć relikwiom przez ich ucałowanie.

© CRT 2012