Aktualności

26.03.2020

Zmarł Ojciec Maksymilian Jarosław Wasilewski OFM (1959 – 2020)


Dzisiaj w południe, tj. w czwartek 26 marca 2020 r., po długiej chorobie w Instytucie Kardiologicznym w Warszawie - Aninie, odszedł do Pana śp. Maksymilian Wasilewski OFM. Przeżył 60 lat, jako kapłan 34 lata, w Zakonie 41 lat.

śp. o. Maksymilian Jarosław Wasilewski OFM

Śp. o. Maksymilian Jarosław Krzysztof Wasilewski OFM, s. Krzysztofa i Ireny zd. Dąbrowskiej, urodził się 3 września 1959 r. w Chełmie (archidiecezja lubelska). Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił 29 sierpnia 1979 r. w Przemyślu, pierwszą profesję zakonną złożył 30 sierpnia 1980 r. w Przemyślu, profesję uroczystą 4 października 1984 r. w Krakowie. W latach 1980 - 1986 studiował filozofię i teologię w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa krakowskiego Kazimierza Górnego w dniu 10 maja 1986 r. w Krakowie. Pełnił posługę duszpasterską m.in. jako kustosz Sanktuarium, katecheta oraz ekonom, wikariusz i gwardian Wspólnoty w klasztorach: św. Antoniego w Warszawie i Chełmie. Od lipca 1994 r. należał do Wspólnoty w Chełmie. W latach 1987 – 1994 pełnił posługę duszpasterską na misjach w Togo w Afryce.

Był ojcem duchownym dekanatu chełmskiego zachodniego, a także kapelanem Chełmskiego Klubu Sportowego „Chełmianka” i opiekunem Towarzystwa Rodzin Kresowych w Chełmie.

Ceremonie pogrzebowe odbyły się w sobotę 28 marca br. w naszym Sanktuarium pw. św. Antoniego w Chełmie. Z powodu ograniczeń związanych z epidemią, bardzo wąskie grono pożegnało Zmarłego.

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył Metropolita Lubelski ks. abp Stanisław Budzik, koncelebrowali: Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM, Wikariusz Prowincji o. Rufin Maryjka OFM, gwardian chełmskiej Wspólnoty o. Berard Karpiński OFM, o. Ireneusz Wawryszczuk OFM i sekretarz metropolity ks. Sebastian Dec.

Homilię pogrzebową wygłosił o. Rufin Maryjka OFM.

Arcybiskup Stanisław Budzik odprawił obrzęd ostatniego pożegnania Zmarłego.

Po Mszy św. ciało śp. o. Maksymiliana Wasilewskiego OFM zostało odprowadzone i złożone w grobowcu franciszkańskim na cmentarzu w Chełmie.

Polecajmy Panu Bogu śp. Ojca Maksymiliana w naszych modlitwach. Niech Dobry Bóg wynagrodzi Mu jego ofiarną posługę duszpasterską w Zakonie Braci Mniejszych w Polsce i na afrykańskich misjach.

R. I. P.

zob.: https://radio.lublin.pl/2020/03/misjonarz-przelozony-klasztoru-kapelan-chelmianki-wspomnienie-o-maksymiliana-wasilewskiego/

oraz: https://lublin.gosc.pl/doc/6234129.Pogrzeb-pod-przewodnictwem-abp-Stanislawa-Budzika-bez-udzialu

Śp. Maksymilian Wasilewski OFM od jesieni 2019 r. przebywał w Instytucie Kardiologii w Warszawie - Aninie, gdzie 31 grudnia udanie przeszczepiono mu serce. Specjalne podziękowania składamy tym, którzy opiekowali się śp. o. Maksymilianem, szczególnie dr hab. nauk med. Ilonie Michałowskiej i dr. nauk med. Pawłowi Litwińskiemu.

zdjęcia: Tadeusz Boniecki

© CRT 2012