Aktualności

04.05.2020

Przyjęcie posługi akolitatu


W dniu 3 maja 2020 r., w IV Niedzielę Wielkanocną, alumn IV roku Wyższego Seminarium Duchownego pw. św. Bonawentury w Krakowie – kl. Michał Włosik OFM przyjął posługę akolitatu.

Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM, podczas uroczystej Mszy św. o godz. 10.00 w Sanktuarium św. Kazimierza Królewicza w Krakowie, wprowadził kl. Michała Włosika OFM na urząd akolity. Jest to druga – po lektoracie – posługa udzielana kandydatom do święceń kapłańskich. Zadaniem akolity jest pomoc kapłanowi podczas Mszy św. i innych czynności liturgicznych.

Eucharystii przewodniczył Ojciec Prowincjał, współkoncelebrowali: rektor WSD i definitor o. Alojzy Warot OFM, wicerektor WSD i definitor o. Grzegorz Chomiuk OFM, ojciec duchowny WSD o. Norbert Cebula OFM, gwardian miejscowej Wspólnoty i kustosz Sanktuarium o. Mariusz Uniżycki OFM oraz o. Ludwik Kurowski OFM.

Okolicznościową homilię wygłosił o. Jacek Koman OFM.

Przyjęcie tej posługi nastąpiło po homilii. Minister Prowincjalny wręczył kandydatowi patenę z chlebem i kielichem z winem, mówiąc przy tym: „Przyjmij naczynie z chlebem i kielich z winem do sprawowania Eucharystii i tak postępuj, abyś mógł godnie służyć Kościołowi przy stole Pańskim”.

"Najłaskawszy Boże, Ty przez Jednorodzonego Syna Twojego powierzyłeś swojemu Kościołowi chleb życia: pobłogosław tego naszego brata, wybranego do służby akolitów. Spraw, aby wiernie spełniając służbę przy ołtarzu i godnie rozdzielając swoim braciom chleb życia wiecznego, stale wzrastał w wierze i miłości ku zbudowaniu Twojego Kościoła. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen".

© CRT 2012