Aktualności

09.06.2020

Jubileusz 25-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej


W dniu 6 czerwca 2020 r. w klasztorze franciszkanów w Wieliczce miały miejsce obchody Jubileuszu 25-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Uroczystej Mszy Św. odprawionej w południe przewodniczył o. Biskup Damian Muskus OFM. Wierni mogli uczestniczyć w obchodach także za pośrednictwem internetu.

Licznie przybyłych wieliczan oraz pielgrzymów przywitał o. Jacek Biegajło OFM, proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu w Wieliczce. W uroczystościach udział wzięli licznie przybyli Ojcowie Franciszkanie na czele z Prowincjałem Prowincji Matki Bożej Anielskie o. Jackiem Komanem OFM, księża z dekanatu Wieliczka Wschód i Zachód, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz różnych wspólnot działających przy parafii.

Maryja w znaku Cudownego Wizerunku jest obecna na wielickiej ziemi już cztery wieki. Od 25 lat obraz zdobią papieskie korony, nałożone przez kardynała Franciszka Macharskiego 4 czerwca 1995 roku. Wieliczanie nieustannie doświadczają miłości i matczynej troski Matki Bożej Łaskawej, dlatego jako wotum wdzięczności przyozdobiono obraz wielickiej Pani nową suknią, którą wykonała pracownia Mariusza i Kamila Drapikowskich z Gdańska. Jak podkreślił o. Jacek Biegajło „To dzieło nas wszystkich. Jak tylko powstał pomysł przyozdobienia cudownego wizerunku nowymi koronami i sukienką, poprosiliśmy wieliczan o przyłączenie się do tej inicjatywy […]. I muszę przyznać, że odzew przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.”

Matka Boża Łaskawa miała trzy sukienki: z korali, ze złota i srebra, ale wszystkie zginęły m.in. podczas pożaru klasztoru czy splądrowaniu kościoła przez wojska Rakoczego. Jubileusz stał się doskonałą okazją do zakupienia sukienki, która jest niezwykle piękna. Czerwono-niebieską szatę zdobią złote elementy, np. andegaweńskie lilijki. Wykonano ją z drogocennych tworzyw, m.in. z korali, bursztynów, rubinów, szmaragdów czy pereł. Warto wspomnieć, że na sukni umieszczono też najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego, ofiarowany przez anonimowego darczyńcę. Na skronie matki Bożej założono nowe złote korony, które otoczono wieńcem z 12 gwiazd. Po ustaniu restrykcji związanych z pandemią, przedstawiciele wielickich franciszkanów wybiorą się do Rzymu, by papież poświęcił nowe korony i sukienkę.

Burmistrz Artur Kozioł wspomina uroczystości sprzed 25 lat: „Wspólnie z o. Ludwikiem Kurowskim OFM, będąc Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego miałem możliwość aktywnie uczestniczyć z bliska w tym historycznym przedsięwzięciu, naszym zadaniem było m.in. zadbanie o szczególną oprawę koronacji. […] Zwieńczeniem uroczystości religijnej był liczny udział wiernych nie tylko z terenu Miasta i Gminy Wieliczka.”

Podczas jubileuszowych uroczystości złożone zostały wota - róże - dla Księżnej Wieliczki, jedną z nich złożył burmistrz Wieliczki prosząc: "Pod Twoją obronę uciekamy się Księżna Wieliczki, opiekuj się nami".

Jubileusz 25-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej z pewnością na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Wieliczki, którzy od dawna duchowo przygotowywali się na przeżycie tej ważnej chwili.

„O droga Perło w tym tu wizerunku
Nie odmawiaj nam Twego ratunku,
Okryj nas płaszczem Twej szczodrobliwości,
Królowo Polski, Matko Łaskawości”

za: https://www.wieliczka.eu/pl/201129/21171/jubileusz-25-lecia-koronacji-cudownego-obrazu-matki-bozej-laskawej.html

Bp Muskus: Na geniuszu kobiet opiera się życie naszych rodzin i wspólnot

Krakowski biskup pomocniczy poświęcił nowe szaty i korony dla Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki.

Uroczystość odbyła się z okazji 25. rocznicy koronacji cudownego wizerunku Maryi i zgromadziła w kościele ojców franciszkanów w Wieliczce mieszkańców miasta, górników, przedstawicieli wspólnot i stowarzyszeń oraz władze lokalne z burmistrzem Arturem Koziołem.

W homilii bp Damian Muskus OFM mówił, że Matka Jezusa jest wzorem "uważności na potrzeby drugiego człowieka, wzorem zaangażowania i całkowitego zaufania Synowi". - Jest także przykładem geniuszu kobiet, które są dyskretnie czuwające i nie pozostają bierne, gdy trzeba działać, gdy potrzebna jest pomoc i interwencja. Jest przykładem geniuszu kobiet, które intuicyjnie wiedzą, jak postąpić w sytuacjach kryzysowych - podkreślał.

Jak zauważył, przykładem działania tego kobiecego geniuszu jest czas pandemii, kiedy to właśnie kobiety: lekarki, pielęgniarki, salowe, siostry zakonne, wolontariuszki, bez wahania i z narażeniem życia, objęły troską osoby starsze, chore i niepełnosprawne, podopiecznych domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

- Często musiały podjąć decyzję o opuszczeniu swoich rodzin i wspólnot, by pójść tam, gdzie nikt nie chciał iść, mierząc się ze swoim strachem, ale także, niestety, nierzadko z sąsiedzkim ostracyzmem. Za ich odwagę i poświęcenie, za ich zaufanie Bożej Opatrzności, za to, że dzięki nim udało się uratować wiele ludzkich istnień, pragniemy im z całego serca podziękować - mówił bp Muskus.

Dodał, że kobiecy geniusz objawia się jednak nie tylko w sytuacjach tak dramatycznych, jak pandemia. - Na tym geniuszu opiera się życie naszych rodzin i wspólnot. Kim byśmy byli bez naszych mam, sióstr, mężowie powiedzą żon, bez tych cichych bohaterek codzienności, które czuwają nad nami od najwcześniejszych lat, napełniają miłością dom i nie liczą godzin poświęconych na codzienną żmudną pracę i troskę o bliskich - zaznaczył.

Wspominając wydarzenia sprzed ćwierćwiecza hierarcha przywołał św. Jana Pawła II, który poświęcił królewskie diademy i kard. Franciszka Macharskiego, "dobrego pasterza Kościoła krakowskiego", który nałożył je na cudowny wizerunek Pani Wielickiej. - Niech ci dwaj czciciele Matki Jezusa staną się dla nas wszystkich wzorem miłości do Maryi - zachęcał.

Na koniec hierarcha zawierzył Matce Bożej Łaskawej chorych i cierpiących, a także tych, którzy im profesjonalną pomoc, by "byli dla nich znakami nadziei i zawsze stawiali ich w centrum swojej posługi". - Prośmy za nas samych, byśmy mieli odwagę budowania sieci solidarności i otaczali nią tych, którzy doświadczają różnego rodzaju bólu i niedomagań - modlił się biskup.

Nowa suknia i korony są wotum wdzięczności za 4 wieki opieki Matki Bożej Łaskawej nad ziemią wielicką. Szaty utrzymane są w oryginalnej kolorystyce obrazu. - Czerwień oznacza cierpienie Matki na drodze krzyżowej Jezusa, a kolor niebieski jest symbolem nieba - wyjaśnia o. Jacek Biegajło OFM, kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wieliczce.

Suknia Maryi została ozdobiona złotymi elementami, m.in. lilijkami andegaweńskimi. Wykonana jest z korali, bursztynów, rubinów, szmaragdów i pereł. Oprócz koron, głowę Maryi otacza wieniec z 12 gwiazd, w nawiązaniu do Apokalipsy św. Jana.

Nowe szaty Księżnej Wieliczki powstały w pracowni Mariusza Drapikowskiego, dzięki hojności firm i osób prywatnych. Są wspólnym dziełem społeczności solnego miasta, które ratowała od bombardowań, epidemii, katastrof w kopalni.

https://krakow.gosc.pl/doc/6342139.Bp-Muskus-Na-geniuszu-kobiet-opiera-sie-zycie-naszych-rodzin-i

video z uroczystości na: https://www.youtube.com/watch?v=HNhFdFig-Hs&feature=emb_title

© CRT 2012