Aktualności

10.08.2020

76. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Przemyślu


Tegoroczny Uroczysty Apel pod Pomnikiem Orląt Przemyskich, w którym z ramienia tutejszego klasztoru i parafii uczestniczył o. Tadeusz Pawłowicz OFM, poprzedziła harcerska gra fabularna ulicami Przemyśla.

Zuchy i harcerze w strojach stylizowanych na okres wojenny, wykonywali szereg zadań, odwiedzając na trasie miejsca związane z przemyskimi Szarymi Szeregami.

Jednym z nich jest klasztor Franciszkanów-Reformatów. To właśnie w tym klasztorze podczas wojny odbywały się konspiracyjne zbiórki harcerzy-ministrantów, prowadzone przez phm. Jana Kruka. Również zakonnicy uczestniczyli w łączności wojskowej i pomagali w magazynowaniu broni.

Zadania podczas gry polegały na: pracy z mapą, poznawaniu ciekawych historii Powstania Warszawskiego, tworzeniu plakatów z symbolami Powstania, a także Szarych Szeregów czy śpiewaniu pieśni patriotycznych.

Celem gry było wcielanie się w rolę Powstańców, a poprzez to nauczenie młodych ludzi szacunku do bohaterów, ofiarności oraz aktywnej postawy obywatela-patrioty.

Niestety, tegoroczne obchody były dla harcerzy niezwykle smutne. Dnia 31 lipca na wieczną wartę odszedł zasłużony harcmistrz, członek Szarych Szeregów (drużyny phm. Jana Kruka) – druh Roman Taworski. Jego pogoda ducha, cenne rady i nigdy niegasnący uśmiech pozostaną w pamięci przemyskiej społeczności.

Autorzy zdjęć: sam. Sandra Kuc, phm. Kamil Zajezierski
Autorzy tekstu: pwd. Katarzyna Pilawa, phm. Kamil Zajezierski

© CRT 2012