Aktualności

12.07.2016

Zmarł Brat Adrian Wacław Brzózka OFM (1963 – 2016)


W niedzielę 10 lipca w godzinach popołudniowych, w szpitalu w Pińczowie po długiej i ciężkiej chorobie, odszedł do Pana śp. br. Adrian Brzózka OFM. Przeżył 53 lata, w Zakonie 30 lat.

śp. br. Adrian Wacław Brzózka OFM

Śp. br. Adrian Wacław Piotr Brzózka OFM, s. Józefa i Ireny zd. Ficner, urodził się 10 marca 1963 r. w Turku (diecezja włocławska). Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił w 14 sierpnia 1986 r. w Zakliczynie, gdzie odbył nowicjat. Pierwszą profesję zakonną złożył 15 sierpnia 1987 r. w Zakliczynie, profesję uroczystą 4 października 1991 r. w Krakowie. Pełnił posługę m.in. jako zakrystian, furtian, prokurator Kolegium Serafickiego w Wieliczce, wikariusz i ekonom Domu w klasztorach: w Przemyślu, Bieczu, Wieliczce, św. Antoniego w Warszawie, Zakliczynie, Warszawie – Mokotowie, Kazimierzu Dolnym, Brzezinach Łódzkich i Pińczowie. Od lipca 1993 r. do grudnia 1997 r. pracował na misjach na Ukrainie w Kowlu i Lubomlu. W grudniu 1997 roku uznany został przez władze Wołyńskiej Obłasti za „persona non grata” za wymowę wydanego na Ukrainie tomika wierszy, w którym byli funkcjonariusze KGB doszukali się rzekomo antyukraińskich akcentów. Laureat wielu krajowych konkursów poetyckich. Wiele wierszy publikował w prasie polskiej na Ukrainie i Litwie oraz w kraju – także w zbiorowych wydaniach książkowych. Wydał tomiki poezji: „Ciche wyznanie”, „Milczące cienie”, „Ziarno gorczycy”, „Czekanie na dotyk anioła”, „Powiedział: kochaj jesienne liście”, „Wracajmy do źródła” (aforyzmy), „Uchylam nieba okiennicę”, „Sny utraconej ziemi”, „Spowiedź ciszy”, „Łabędzie nad rozlewiskiem”, „Logos” i „Via Dolorosa” (rozważania Drogi Krzyżowej).

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w czwartek 14 lipca o godz. 13.00 w Sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej w Pińczowie. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył Wikariusz Prowincji o. Stanisław Mazgaj OFM. Koncelebrowało 45 księży zakonnych i z dekanatu pińczowskiego, m.in.: dziekan ks. Jan Staworzyński, definitorzy: o. Jacek Koman OFM, o. Teodor Knapczyk OFM i o. Krzysztof Bobak OFM; Komisarz Ziemi Świętej o. Paschalis Kwoczała OFM, kustosz Sanktuarium i gwardian pińczowskiej Wspólnoty o. Wojciech Madej OFM, wicerektor WSD o. Norbert Cebula OFM, wicemagister Nowicjatu o. Gerard Kołatek OFM, magister Postulatu o. Wacław Bujak OFM i kapłani z zagranicy: z Ukrainy o. Roger Mularczyk OFM i z Włoch o. Piotr Wach OFM.

Na ceremonie pogrzebowe licznie przybyli wierni, rodzina Zmarłego, klerycy i 11 braci zakonnych.

Homilię pogrzebową wygłosił o. Teodor Knapczyk OFM.

Kustosz pińczowskiego Sanktuarium o. Wojciech Madej OFM odprawił obrzęd ostatniego pożegnania Zmarłego.

Po ceremoniach pogrzebowych w Pińczowie ciało śp. br. Adriana zostało przewiezione do kaplicy naszego kościoła klasztornego pw. św. Marii Magdaleny w Koninie przy ul. Reformackiej 2. Po Mszy św. w piątek 15 lipca o godz. 9.00 w intencji Zmarłego śp. br. Adriana Brzózki OFM, ciało zostało odprowadzone na miejsce wiecznego spoczynku i złożone w grobowcu franciszkańskim na cmentarzu parafialnym w Koninie.

Polecajmy Panu Bogu w naszych modlitwach śp. br. Adriana.

R. I. P.

© CRT 2012