Aktualności

15.04.2017

Zmarł Brat Fidelis Zdzisław Ignaczak OFM (1938 – 2017)


W Wielki Piątek 14 kwietnia 2017 r. o godz. 8.40, w Domu Głównym Prowincji w Krakowie, po długiej chorobie odszedł do Pana Brat Fidelis Zdzisław Ignaczak OFM. Przeżył 78 lat, w Zakonie 59 lat.


Brat Fidelis Zdzisław Ignaczak OFM

 

Śp. br. Fidelis Zdzisław Ignaczak OFM, s. Wincentego i Marianny zd. Poturalskiej, urodził się 15 grudnia 1938 r. w Borucinie (powiat radziejowski, diecezja włocławska). Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił 14 kwietnia 1958 r. w Brodnicy. Habit tercjarski przyjął 18 października 1958 r. w Brodnicy, 20 stycznia 1961 r. rozpoczął Nowicjat w Przemyślu. Pierwszą profesję czasową złożył 21 stycznia 1962 r. w Przemyślu, zaś 21 stycznia 1965 r. w Wieliczce śluby wieczyste. Przebywał w klasztorach: w Brodnicy, Krakowie, Przemyślu, Wieliczce, Warszawie św. Antoniego, Krakowie – Azorach i w Krakowie św. Kazimierza; pełniąc obowiązki krawca, ogrodnika, zakrystiana i wikariusza Domu. Od 1972 r. był krawcem Prowincji, szyjącym habity i alby nie tylko naszym Braciom, ale i innym Zakonom. W latach 1987 – 93 oraz 1999 – 2002 był Definitorem Prowincji, 1996 – 2002 Wicemagistrem Junioratu, 1990 – 1993 Moderatorem Formacji Ciągłej, zaś w latach 1981 – 84 pracował w Animacji Powołań. Od października 1994 r. należał do Wspólnoty Braterskiej Domu św. Kazimierza w Krakowie.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę Oktawy Wielkanocnej 19 kwietnia o godz. 11.00 w Sanktuarium św. Kazimierza w Krakowie przy ul. Reformackiej 4. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył JE ks. biskup Jan Zając, w koncelebrze uczestniczyło 57 księży zakonnych i diecezjalnych, m.in. proboszcz rodzinnej parafii Zmarłego pw. Świętej Trójcy w Dąbiu Kujawskim ks. Ireneusz Sawicki, Minister Prowincjalny o. Rufin Maryjka OFM, byli Prowincjałowie: o. Wacław Michalczyk OFM i o. Nikodem Gdyk OFM, Wikariusz Prowincji o. Stanisław Mazgaj OFM; kustosz Sanktuarium, definitor i gwardian miejscowej Wspólnoty o. Alojzy Warot OFM; definitorzy: o. Jacek Koman OFM i o. Krzysztof Bobak OFM, Ekonom Prowincji o. Mariusz Uniżycki OFM, Komisarz Ziemi Świętej o. Paschalis Kwoczała OFM, Magister Junioratu o. Ariel Krzywda OFM, Magister Nowicjatu o. Grzegorz Chomiuk OFM, Magister Postulatu o. Wacław Bujak OFM oraz Bracia pełniący posługę duszpasterską za granicą: o. Zdzisław Goraj OFM z Kamerunu, o. Roger Mularczyk OFM z Ukrainy, o. Janusz Wróbel OFM z Niemiec, o. Edwin Kozicki OFM z Włoch i o. Piotr Blajer OFM z Ziemi Świętej.

Homilię pogrzebową wygłosił Moderator Formacji Ciągłej o. Mariusz Dębiński OFM.

Na ceremonie pogrzebowe licznie przybyli wierni z rodzinnej parafii śp. br. Fidelisa i Jego krewni; bracia, klerycy, nowicjusze i postulanci franciszkańscy oraz siostry zakonne.

Obrzęd ostatniego pożegnania Zmarłego odprawił ks. bp Jan Zając.

Po Mszy św. ciało śp. br. Fidelisa Ignaczaka OFM zostało odprowadzone i złożone w grobowcu franciszkańskim na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pamiętajmy o śp. Bracie Fidelisie w naszych modlitwach. Niech Dobry Bóg wynagrodzi Zmarłemu długoletnią ofiarną posługę w Zakonie Braci Mniejszych.

R. I. P.

© CRT 2012