Aktualności

25.04.2017

Zmarł Ojciec Michał Tadeusz Ślusarek OFM (1926 – 2017)


We wtorek 25 kwietnia 2017 r. ok. godz. 4.00, w klasztorze w Zakliczynie odszedł do Pana śp. o. Michał Ślusarek OFM. Przeżył 91 lat, w Zakonie 66 lat, jako kapłan 64 lata.


śp. o. Michał Tadeusz Ślusarek OFM

Śp. o. Michał Tadeusz Ślusarek OFM, s. Franciszka i Anny zd. Ochońskiej, urodził się 2 lutego 1926 r. w Krakowie – Bieżanowie. W latach 1938 – 39 uczęszczał do Kolegium Serafickiego św. Antoniego we Lwowie; 1949 – 51 studiował filozofię w Seminarium OO. Redemptorystów w Tuchowie. Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił w lipcu 1951 r. w Pilicy, pierwszą profesję zakonną złożył 3 czerwca 1952 r. w Krakowie, profesję uroczystą 6 listopada 1952 r. w Krakowie. W latach 1952 - 54 studiował teologię na Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie, święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa Franciszka Jopa w dniu 21 marca 1953 r. w Krakowie. Pełnił posługę duszpasterską w klasztorach: w Wieliczce, Bieczu, Jarosławiu, Zakliczynie, Kętach, Chełmie, Koninie, Przemyślu, Pińczowie i Krakowie u św. Kazimierza. W latach 1978 – 82 był kapelanem Sióstr Bernardynek w Kończyskach k. Zakliczyna. Od sierpnia 1991 r. należał do Wspólnoty w Zakliczynie.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godz. 12.00 w czwartek 27 kwietnia, w naszym kościele klasztornym pw. Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył JE ks. bp Stanisław Salaterski, w koncelebrze uczestniczyło 38 księży zakonnych i diecezjalnych, m.in.: Minister Prowincjalny o. Rufin Maryjka OFM, Wikariusz Prowincji o. Stanisław Mazgaj OFM, definitor o. Krzysztof Bobak OFM, proboszcz i gwardian miejscowej Wspólnoty o. Tomasz Kobierski OFM, zakliczyński dziekan ks. Adam Urbański, Wicerektor WSD w Krakowie – Bronowicach o. Norbert Cebula OFM, Magister Nowicjatu o. Grzegorz Chomiuk OFM, Magister Postulatu o. Wacław Bujak OFM oraz Bracia pełniący posługę duszpasterską za granicą: o. Zdzisław Goraj OFM z Kamerunu, o. Janusz Wróbel OFM z Niemiec i o. Piotr Blajer OFM z Ziemi Świętej.

Kazanie pogrzebowe wygłosił Moderator Formacji Ciągłej o. Mariusz Dębiński OFM.

W ceremoniach pogrzebowych licznie uczestniczyli wierni z zakliczyńskiej parafii, krewni śp. o. Michała, Bracia zakonni – m.in. br. Juliusz Basznianin pełniący posługę w Petersburgu, klerycy i nowicjusze oraz Siostry zakonne.

Obrzęd ostatniego pożegnania Zmarłego odprawił ks. bp Stanisław Salaterski.

Po Mszy św. ciało śp. o. Michała Ślusarka OFM zostało odprowadzone i złożone w grobowcu franciszkańskim na cmentarzu w Zakliczynie.

Polecajmy Panu Bogu śp. Ojca Michała w naszych modlitwach. Niech Dobry Bóg wynagrodzi Mu długoletnią ofiarną posługę duszpasterską w Zakonie Braci Mniejszych.

R. I. P.

© CRT 2012