Aktualności

26.04.2017

Wybrano nowy Zarząd Prowincji


We wtorek - 25.04.2017 - Kapituła Prowincjalna Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny OFM, obradująca w Kalwarii Zebrzydowskiej pod przewodnictwem Wizytatora Generalnego, o. Ezdrasza Biesoka OFM, wybrała nowego Ministra Prowincjalnego oraz Zarząd Prowincji.

Ministrem Prowincjalnym został o. Teofil Czarniak OFM.

Wikariuszem Prowincji został wybrany o. Gwidon Hensel OFM, dotychczas posługujący w Asyżu. W skład Zarządu Prowincji weszli również: o. Izydor Wróbel OFM, o. Nikodem Sobczyński OFM, o. Egidiusz Włodarczyk OFM, o. Klaudiusz Baran OFM oraz o. Konrad Cholewa OFM.

Nowy prowincjał ma 43 lata, wiele lat pracował jako misjonarz.

O. Teofil Czarniak OFM pochodzi z Bugaja, miejscowości sąsiadującej z Kalwarią Zebrzydowską, leżącej na terenie kalwaryjskich dróżek. Ma 43 lata. Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił w 1995 r., śluby wieczyste złożył w 2000 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 2002 r.

Po święceniach pracował w Katolickim Liceum i Gimnazjum im. bł. Anastazego Pankiewicza w Łodzi, prowadzonym przez ojców bernardynów.

Po 3 latach zdecydował się wyjechać na misje. Po odbytych kursach, misyjnym w Belgii i językowym w Irlandii, udał się do Ugandy, gdzie spędził 9 lat. Jak sam wspominał: „jako młody misjonarz byłem podekscytowany dokonywaniem ogromnych zmian w życiu ludzi, którym służyłem, ale w rzeczywistości to oni zmienili moje życie”.

Do Polski wrócił w 2015 r. i podjął posługę w Kalwarii Zebrzydowskiej. Został dyrektorem Franciszkańskiego Sekretariatu Misyjnego MUTIMA. Rok później, z nominacji Generała Zakonu Braci Mniejszych, o. Michaela Perry OFM, został dyrektorem Generalnego Sekretariatu Misji Franciszkańskich (The General Secretariat of the Franciscan Missions) w Waterford (stan Wisconsin) w USA.

Nowo wybranemu Ministrowi Prowincjalnemu i całemu Zarządowi życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Kalwaryjskiej Matki Miłosierdzia.

za: http://kalwaria.eu/aktualnosc/25042017-wybrano-nowy-zarzad-prowincji-oo-bernardynow

oraz: http://www.zyciezakonne.pl/wiadomosci/kraj/o-teofil-czarniak-ofm-nowym-prowincjalem-ojcow-bernardynow-68198/

© CRT 2012