Aktualności

29.05.2017

O. Piotr Blajer w Lublinie i Jarosławiu


Katedra Patrologii Greckiej i Łacińskiej KUL zorganizowała otwarty panel ekspercki "Nadzieja w starożytności pogańskiej i chrześcijańskiej", który odbył się 18 maja 2017 roku w godz. 9.00-13.00 w Kolegium Jana Pawła II w Lublinie.

Przebywający aktualnie w Polsce wykładowca w Studium Biblicum Franciscanum i w Wyższym Seminarium Duchownym w Jerozolimie o. dr. Piotr Blajer OFM wygłosił na nim swój referat.

Program panelu przedstawiał się następująco:
Ks. Marcin Wysocki (KUL) Powitanie
Dr Michał Bizoń (UJ) - Nadzieja w starożytności pogańskiej
O. dr Piotr Blajer OFM (Studium Biblicum Franciscanum, Jerozolima) - Nadzieja zawieść nie może. Biblijne podstawy nadziei
Ks. Prof. Norbert Widok (UO) - Teologiczne znaczenie pojęcia „nadzieja” w II w.
O. Prof. Henryk Pietras SJ (Gregorianum, Rzym) - Nadzieja eschatologiczna Orygenesa
Ks. dr Mirosław Mejzner (UKSW) - Wczesnochrześcijańskie wierzenia millenarystyczne jako specyficzny wyraz eschatologicznej nadziei
Dyskusja

Panel organizowany został w ramach realizacji grantu NCN "Nadzieje upadającego świata. Nadzieja w chrześcijańskiej epistolografii łacińskiej IV i V wieku" (2014/15/B/HS1/03851).

za: www.kul.pl//panel-nadzieja-w-starozytnosci-poganskiej-i-chrzescijanskiej,art_74523.html

*       *      *      *      *

Natomiast 30 marca o. Piotr Blajer OFM był gościem miłośników Jarosławia. Przedstawił on religijny obraz obchodzonej w Ziemi Świętej liturgii Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty.

Całość wykładu wzbogaciła prezentacja multimedialna. W spotkaniu z o. Piotrem uczestniczyli nie tylko członkowie SMJ, ale także seniorki z parafii pw. Chrystusa Króla. Zebrani mieli okazję zobaczyć komputerowe symulacje Bazyliki Grobu Pańskiego z czasów Chrystusa i późniejszych wieków.

O. Piotr Blajer OFM związany jest z jerozolimskim klasztorem Flagelacione. Jest także profesorem egzegezy Nowego Testamentu na Studium Biblijnym Franciscanum (zamiejscowy wydział Uniwersytetu Antonionum w Rzymie).

za: www.pod24.info/90-aktualnosci/2011-o-piotr-blajer-go%C5%9Bciem-w-smj.html

© CRT 2012