Aktualności

30.05.2017

Kraków: Święto Pułkowe 2017


26 maja był przed II wojną światową uroczystym dniem dla całego Krakowa, to właśnie wtedy "Krakowska Dwudziestka" obchodziła swoje Święto Pułkowe.

Defilada, spotkania z mieszkańcami, Msza św. – Ilustrowany Kurier Codzienny rezerwował pierwszą stronę; w rocznicę bitwy pod Zamosjem (Zamoszem) Dzieci Krakowa były na ustach wszystkich.
My również kontynuując tradycje Pułku staramy się przypomnieć, kim byli bohaterowie wojny z 1939 r., którzy wyszli z Krakowa przelewać krew na wielu frontach. W tym roku uroczysta Msza św. odbyła się w kościele Franciszkanów przy ul. Reformackiej 4, po niej nastąpiło odczytanie rozkazów, wręczenie awansów i podziękowań za działalność na rzecz Stowarzyszenia.

Korzystając z pięknej pogody udaliśmy się na linię A-B oraz pod kościół Mariacki - tam nie można zaprzeczyć - Dwudziesty znów przykuwał uwagę nie tylko mieszkańców, ale (a może i) przede wszystkim turystów. Przeszliśmy ulicą Floriańską na Plac Matejki pod Pomnik Grunwaldzki, gdzie spotkała nas miła niespodzianka - stanęliśmy twarzą w twarz z wycieczką młodzieży z Wileńszczyzny, która w zamian za możliwość sfotografowania się z naszym oddziałem zaśpiewała specjalnie dla nas pieśń o Trokach. W drodze do restauracji Wiślany Ogród wstąpiliśmy na Wawel, gdzie w murach przy Bramie Herbowej znajduje się pod pozycją 86 cegiełka 20 Pułku Piechoty, który przekazał pieniądze na odnowę Zamku Królewskiego na Wawelskim Wzgórzu.

za: http://wrzesien39.pl/index.php/media/galeria/pukowe-2017

© CRT 2012