Aktualności

29.06.2017

Nadesłane z Kamerunu


W sobotę 3 czerwca br., w naszej misji w Abong’ Mbang w Kamerunie, misjonarz o. Jonasz Madej OFM świętował z parafianami swoją 28 rocznicę święceń kapłańskich. Otrzymał je z rąk ks. bpa Stanisława Smoleńskiego w Krakowie – Bronowicach 3 czerwca 1989 r.


Nasza misja, parafia i sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Abong’ Mbang świętują z całym Kościołem 100-lecie objawień fatimskich. W niedzielę 14 maja br. uroczyście otwarto te obchody Mszą św., której przewodniczył wikariusz biskupa diecezji, ks. Alain Intimi.

W programie świętowania są planowane pielgrzymki wszystkich parafii z dekanatu do naszego sanktuarium. Jako pierwsza 17 czerwca przychodzi pielgrzymka z parafii Marii Królowej z miejscowości Andju, dla której była odprawiona specjalna Eucharystia o godz. 10.00, po niej czas wolny i o godz. 14.00 konferencja „Serce Niepokalane Maryi” zakończona procesją z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

15 lipca sanktuarium nawiedzi pielgrzymka z parafii św. Krzyża z Mampang, dla której po Mszy św. zostanie wygłoszona konferencja „Życie wieczne”. 19 sierpnia przybędą parafianie parafii św. Michała Archanioła i św. Gabriela, którzy wysłuchają konferencji „Modlitwa Różańcowa”; zaś w sobotę 16 września wierni z parafii św. Piotra i Pawła na konferencję „Błogosławieństwo w życiu”. W ostatnim miesiącu objawień, w październiku, planuje się zamknięcie obchodów jubileuszowych uroczystą Mszą św. o godz. 9.00 w dniu 15.10.2017, celebrowaną przez ordynariusza diecezji ks. bpa Jana Ozgę. Wcześniej, to jest w piątek i w sobotę 13 i 14 października planowany jest koncert muzyki religijnej, zaś w sobotę o godz. 16.00 uroczysta procesja ulicami miasta.

Jak w każdej parafii, w której pełnią posługę duszpasterską Bracia Mniejsi, tak też i w Abong’ Mbang uczczono 13 czerwca św. Antoniego Padewskiego.

O godz. 7.00 na główną Eucharystię licznie przybyli wierni, a szczególnie dzieci – które po Mszy św. o. Jonasz pobłogosławił, każde z osobna.

Na zakończenie uroczystości tradycyjne rozdawano chlebki św. Antoniego.

*     *     *     *     *     *     *

We wtorek 20 czerwca br. ordynariusz diecezji Doumé – Abong’ Mbang w Kamerunie ks. bp. Jan Ozga spotkał się w naszym Domu Głównym w Krakowie przy ul. Reformackiej 4 z Ministrem Prowincjalnym o. Jackiem Komanem OFM i Wikariuszem Prowincji o. Rufinem Maryjką OFM. Rozmawiano o posłudze naszych Braci w Kamerunie; szczególnie o budowie nowej katolickiej szkoły podstawowej w Abong’ Mbang, pracach remontowych w dotychczasowym mieszkaniu misjonarzy i budowie nowego klasztoru oraz o rozpoczęciu pracy duszpasterskiej w Kamerunie przez o. Jakuba Kowalczyka na początku sierpnia br.

Wola Raniżowska: bp Jan Ozga nagrodzony statuetką „Serce bez granic”

Bp Jan Ozga nagrodzony został za zasługi dla misji prestiżową Statuetką „Serce bez granic” 4 czerwca w Woli Raniżowskiej. Biskup misjonarz działa w Kamerunie już od 30 lat, przy czym od 20 lat kieruje tam diecezją, jako jedyny cudzoziemiec.

W parafii pw. św. Wojciecha świętowane były dwa jubileusze kapłańskie. Pochodzący z niej bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’ Mbang w Kamerunie obchodził 20. rocznicę sakry biskupiej, natomiast długoletni proboszcz senior ks. kan. Eugeniusz Worsa świętował złoty jubileusz przyjęcia święceń kapłańskich. Uroczystość zgromadziła spore grono księży, przedstawicieli władz oraz licznych wiernych.

Przed rozpoczęciem jubileuszowej Mszy św., biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz złożył jubilatom życzenia. Zaznaczył, że chociaż okoliczności wypełniania przez nich posługi kapłańskiej są bardzo różne, obaj poświęcili się całkowicie Chrystusowi. Dzięki temu czują się spełnieni jako księża i jako ludzie, a jednocześnie mają wiele planów na przyszłość.

– Lud Boży potrzebuje takich pasterzy, a Prezbiterium takiego przykładu żywej wiary, która nadaje kapłańskiemu życiu sens i radość – powiedział bp Nitkiewicz.

Wicemarszałek województwa podkarpackiego pan Bogdan Romaniuk podkreślił zasługi bp. Jana Ozgi na polu pracy misyjnej oraz jego rolę w rozsławianiu imienia Polski, a także rodzinnego Podkarpacia. Razem z przedstawicielami Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” wręczył jubilatowi prestiżową Statuetkę „Serce bez granic”.

Dziękując za życzenia oraz za wyróżnienie, bp Jan Ozga podkreślił swoje więzy z rodzinną parafią i diecezją sandomierską.

– Afrykańskie przysłowie mówi, że ptaki mogą wzbijać się wysoko i szybować w przestworzach, gdyż wiedzą, że na ziemi mają swoje gniazdo, swój dom. Podobnie jest w moim przypadku. Dlatego bardzo dziękuję za modlitwy i wszelkie wsparcie, bo wiem, że mogę na was zawsze liczyć – powiedział bp Ozga.

Po życzeniach ze strony parafian rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Ozgi, podczas której razem z ks. kan. Eugeniuszem Worsą dziękował Bogu za dar powołania i za lata kapłańskiej posługi.

Bp Jan Ozga posługuje w Kamerunie od 1988 r. Początkowo był proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nguélémendouka, gdzie zainicjował powstanie sanktuarium maryjnego, do którego od 20 lat zmierzają rzesze pielgrzymów. Potem został mianowany wikariuszem generalnym diecezji.

Od 1997 r. jest ordynariuszem diecezji Doumé Abong-Mbang. Jego dewizą są słowa Ut unum sint („Aby byli jedno”). Obszar diecezji wynosi 37 tys. km2, w której jest 21 misji, 40 kapłanów, 40 sióstr zakonnych, 600 katechistów. Zasadniczym językiem jest francuski. Ludność posługuje się 12 dialektami.

Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” przyznaje Statuetkę „Serce bez granic” osobom duchownym i świeckim, zasłużonym na rzecz misji, oraz tym, którzy niosąc pomoc najbardziej potrzebującym, głoszą Chrystusową Ewangelię nadziei i miłości.

Kard. Adam Kozłowiecki urodził się 1 kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Zmarł w wieku 96 lat we wrześniu 2007 r.

za: https://ekai.pl/wola-ranizowska-bp-jan-ozga-nagrodzony-statuetka-serce-bez-granic/?print=1

© CRT 2012