Aktualności

12.08.2017

Zmarł Ojciec Emil Henryk Brzuszek OFM (1935 – 2017)


W czwartek 10 sierpnia o godz. 15.50, w szpitalu w Zawierciu, odszedł do Pana śp. o. Emil Brzuszek OFM. Przeżył 82 lata, w Zakonie 64 lata, jako kapłan 58 lat.


śp. o. Emil Henryk Brzuszek OFM


Śp. o. Emil Henryk Brzuszek OFM, s. Stanisława i Franciszki zd. Zarzyckiej, urodził się 14 sierpnia 1935 r. w Chruślinie (powiat Puławy, archidiecezja lubelska). Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił 21 sierpnia 1953 r. w Pilicy, pierwszą profesję zakonną złożył 31 sierpnia 1954 r. w Pilicy, profesję uroczystą 4 października 1957 r. w Krakowie. W latach 1953 - 1959 studiował filozofię i teologię w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie, zaś w latach 1959 – 1960 w Studium Pastoralnym Franciszkanów Konwentualnych w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ówczesnego biskupa krakowskiego Karola Wojtyły w dniu 29 czerwca 1959 r. w Krakowie. Pełnił posługę duszpasterską m.in. jako kaznodzieja, spowiednik, katecheta oraz ekonom, wikariusz i gwardian Wspólnoty w klasztorach: w Wieliczce, Kętach, Jarosławiu, Krakowie św. Kazimierza, Bieczu, Warszawie św. Antoniego, Przemyślu, Zakliczynie i Kazimierzu Dolnym. Od września 2012 r. należał do Wspólnoty w Pilicy. W latach 1960 – 1962 był wicemagistrem kleryków, 1963 – 1968 magistrem kleryków, 1968 – 1969 prefektem Kolegium Serafickiego w Wieliczce, 1971 – 1984 magistrem Nowicjatu, 1999 – 2012 ojcem duchownym Nowicjatu i kapelanem sióstr Bernardynek w Kończyskach k. Zakliczyna. W latach 1975 – 1981 był definitorem Prowincji.

Ceremonie pogrzebowe rozpoczęły się Mszą św. o godzinie 12.00 w poniedziałek 14 sierpnia br. w naszym Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Pilicy, której przewodniczył Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM.

Koncelebrowało 43 kapłanów zakonnych i diecezjalnych, m.in.: rodzony brat śp. o. Emila – o. Salezy Brzuszek OFM, Wikariusz Prowincji o. Rufin Maryjka OFM, były Prowincjał o. Nikodem Gdyk OFM, definitorzy: o. Alojzy Warot OFM, o. Klaudiusz Bartos OFM i o. Grzegorz Chomiuk OFM; kustosz Sanktuarium i gwardian Wspólnoty o. Błażej Sówka OFM, Magister Kleryków i poprzedni kustosz Sanktuarium o. Lucjan Janas OFM, Magister Postulatu o. Tomasz Kobierski OFM, dyrektor Kolegium Serafickiego o. Krzysztof Bobak OFM, pełniący posługę duszpasterską na Cyprze (Kustodia Ziemi Świętej) o. Jerzy Kraj OFM i na Ukrainie o. Roger Mularczyk OFM; proboszcz rodzinnej parafii śp. o. Emila w Bobach – ks. Bogdan Kudelski, dziekan dekanatu pilickiego ks. Jacek Furtak oraz księża z dekanatu.

Homilię pogrzebową wygłosił o. Alojzy Warot OFM, którego wychowawcą był śp. o. Emil Brzuszek OFM.

Na ceremonie pogrzebowe licznie przybyli wierni, także z rodzinnej parafii śp. o. Emila i Jego krewni; bracia, klerycy, nowicjusze i postulanci franciszkańscy oraz siostry zakonne z Kończysk z Matką Przełożoną Weroniką Węgrzyn OSFB.

O. Salezy Brzuszek OFM szczegółowo przedstawił biografię Zmarłego oraz Jego dorobek pisarski i translatorski. Podziękował przybyłym za modlitwę i udział w ceremoniach pogrzebowych.

Obrzęd ostatniego pożegnania Zmarłego odprawił o. Rufin Maryjka OFM.

Po Mszy św. ciało śp. o. Emila Brzuszka OFM odprowadzono i złożono w grobowcu franciszkańskim na cmentarzu w Pilicy.

Polecajmy Panu Bogu w naszych modlitwach śp. o. Emila.

R.I.P.

*     *     *     *    *

Zmarł O. Emil Brzuszek - były kapelan Sióstr Bernardynek

Życie, jesteś chwilą, życie tyś mym snem,
Życie tyś dniem krótkim, przemijasz jak cień.
Boże tu na ziemi, aby kochać Cię,
Mam ten jeden dzień.

A kiedy odejdę, gdzie Twej chwały kraj
Grać Ci pośród chórów i anielskich pień,
W wiecznym blasku słońca rozpocząć mi daj
Wiekuisty dzień.

 

Z nadzieją na życie wieczne w Niebie, żegnamy zmarłego w dniu 10 sierpnia 2017 roku Ojca Emila Brzuszka – byłego kapelana naszej zakonnej wspólnoty Sióstr Bernardynek.

Pogrzeb zmarłego odbędzie się 14 sierpnia 2017 roku o godz. 12.00 w Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Pilicy.

Ojciec  Emil  Brzuszek  pełnił  funkcję  Kapelana  Sióstr  Bernardynek  w  Zakliczynie przez 13 lat – od   1999 do 2012 roku.  W naszej pamięci pozostanie zawsze, jako niezwykle spokojny i skromny człowiek, pełen dobroci i życzliwości okazywanej wszystkim wokół.

Ojciec Emil był bardzo gorliwym kapłanem. Wiele czasu spędzał przed Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Każdego dnia o godzinie 15.00 można było spotkać Go klęczącego w ostatniej ławce klasztornego kościoła, zapatrzonego w otwarte Serce Jezusa, szeptającego słowa Koronki do Bożego Miłosierdzia. W godzinie miłosierdzia Pan powołał Go do siebie.   

Wdzięczność i pamięć naszych serc wyrażamy dzisiaj cichą modlitwą …

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie …

za: http://www.bernardynki.diecezja.tarnow.pl/?p=8556

© CRT 2012