Aktualności

01.09.2017

Relikwie bł. Bartolo Longo w Miechowie


Dnia 24 sierpnia 2017 r., w święto liturgiczne św. Bartłomieja Apostoła, w miechowskiej bazylice Grobu Bożego miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii błogosławionego Bartolo Longo (1841-1926), Kawalera Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – Bożogrobca z Pompejów.

Błogosławiony Bartolo (Bartłomiej) Longo (1841-1926)

Uroczystościom przewodniczył: abp Salvatore Pennacchio - Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Tommaso Caputo - arcybiskup-prałat Pompejów i biskup kielecki Jan Piotrowski.

Wśród koncelebransów byli także przedstawiciele naszej Prowincji Matki Bożej Anielskiej: wikariusz Łacińskiego Patriarchy Jerozolimy na Cypr i attache’ Nuncjatury Apostolskiej w Nikozji o. Jerzy Kraj OFM i Kawaler Zakonu OESSH o. Nikodem Gdyk OFM z Komisariatu Ziemi Świętej w Krakowie.

Przed Mszą świętą Kawalerowie i Damy Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie uczestniczyli w nabożeństwie różańcowym, wysłuchali prelekcji o życiu Błogosławionego oraz obejrzeli film, pt.: „Bartolo Longo. Człowiek miłosierdzia”, z tryptyku pt.: „Tajemnica nowenny pompejańskiej”, którego autorem jest Marek Woś.

Uroczystą Eucharystię poprzedziła procesja spod polskiej siedziby Zwierzchnictwa Bożogrobców, w której niesiono relikwie i obraz bł. Bartolo Longo, a zakończyło ucałowanie przez wiernych relikwii Błogosławionego i okolicznościowa modlitwa w Kaplicy Grobu Pańskiego.

Bartolo Longo został beatyfikowany przez św. Jana Pawła II 26 października 1980 r. w Rzymie. Po swoim nawróceniu i porzuceniu kariery prawniczej realizował wiele dzieł miłosierdzia: zakładał sierocińce, żłóbki, szkoły, domy opieki dla dzieci więźniów oraz warsztaty pracy dla lokalnej młodzieży. Dzięki niemu powstało w Pompejech zupełnie nowe miasto – Miasto Królowej Różańca Świętego.

Jest on twórcą i budowniczym bazyliki Matki Bożej Różańcowej w Pompejach, w której znajduje się jego sarkofag. Zwany jest Apostołem Różańca, był bowiem inicjatorem odmawianej po dziś dzień przez miliony wiernych modlitwy Różańca XV Sobót i szerzył przekazaną w objawieniu Matki Bożej Nowennę Pompejańską i Suplikę.

W 1925 r. bł. Bartolo Longo został przyjęty do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie i jest jedynym świeckim członkiem tego Zakonu wyniesionym przez Kościół do chwały ołtarzy.

Błogosławiony Bartolo Longo – Kawaler Maryi i Kawaler Grobu Bożego nieustannie powtarzał: „Moje powołanie to pisać o Maryi, służyć Maryi, kochać Maryję”. Papież Jan Paweł II nazwał go „wzorem dla współczesnych świeckich katolików”.

fra Nikodem Gdyk ofm

zdjęcia za: http://www.parafiamiechow.pl/wprowadzenie-relikwii/

zob. też: http://niedziela.pl/artykul/30728/Miechow-relikwie-bl-Bartolo-Longo-w

https://www.youtube.com/watch?v=kEo8LbOYFBc

© CRT 2012