Aktualności

14.10.2017

Zmarł Ojciec Mieczysław Zdrojewski OFM (1967 – 2017)


W sobotę 14 października 2017 r. o godz. 6.00, w szpitalu w Lublinie, odszedł do Domu Ojca śp. o. Mieczysław Maciej Zdrojewski OFM. Przeżył 50 lat, w Zakonie 30 lat, w kapłaństwie 23 lata.

śp. o. Mieczysław Maciej Zdrojewski OFM

Ojciec Mieczysław Maciej Zdrojewski OFM, s. Franciszka i Alicji zd. Lipińska, urodził się 5 stycznia 1967 roku w Białej Podlaskiej (diecezja siedlecka). Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił 14 sierpnia 1987 r. w Dursztynie, pierwszą profesję zakonną złożył 15 sierpnia 1988 r. w Zakliczynie, profesję uroczystą 4 października 1992 r. w Krakowie. W latach 1988 - 1994 studiował teologię w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. biskupa Adama Śmigielskiego SDB w dniu 14 maja 1994 r. w Krakowie.

Pełnił gorliwie posługę duszpasterską jako gwardian, wikariusz domu, ekonom domu oraz kapelan szpitala i katecheta w klasztorach: w Jarosławiu, Koninie, Kazimierzu Dolnym i Chełmie. Ostatnio należał do Wspólnoty Braterskiej w Chełmie, której był gwardianem od 2014 r. Był planowany jako pełnoprawny uczestnik ostatniej Kapituły Prowincji, z czego się bardzo cieszył, ale gdy nadszedł termin obrad, niestety z powodu ciężkiej postępującej choroby nie mógł wziąć udziału w Kapitule. Podziwialiśmy go wszyscy, bo z postępującą chorobą walczył z wielką pogodą ducha.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godz. 14.00 w środę 18 października w naszym Sanktuarium św. Antoniego w Chełmie. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył JE ks. bp Mieczysław Cisło, w koncelebrze uczestniczyło 83 księży zakonnych i diecezjalnych, m.in.: przedstawiciele Zarządu Prowincji, kustosz chełmskiego Sanktuarium o. Maksymilian Wasilewski OFM, proboszcz rodzinnej parafii Zmarłego ks. Marian Daniluk, dziekan Dekanatu Chełm – Zachód ks. Józef Piłat,proboszcz parafii św. Anny w Kowlu (Ukraina, Prowincja św. Michała Archanioła) o. Tadeusz Fostakowski OFM oraz Bracia pełniący posługę duszpasterską za granicą: o. Zdzisław Goraj OFM z Kamerunu, o. Janusz Wróbel OFM i o. Serafin Broniowski OFM z Niemiec, o. Roger Mularczyk OFM z Ukrainy i o. Edwin Kozicki OFM z Włoch. Był obecny również proboszcz prawosławnej parafii św. Apostoła Jana Teologa w Chełmie ks. mitrat Jan Łukaszuk i proboszcz polskokatolickiej parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Chełmie.

Homilię pogrzebową wygłosił kolega rocznikowy Zmarłego, o. Lucjan Janas OFM.

W ceremoniach pogrzebowych bardzo licznie uczestniczyli wierni z Chełma (w kościele i ci, co się nie zmieścili -  na placu przykościelnym), krewni śp. o. Mieczysława, Bracia z naszej Prowincji, klerycy i postulanci oraz Siostry zakonne. Oprawę muzyczną zapewnił chór Stowarzyszenia Ziemi Chełmskiej „Hejnał”.

Po Eucharystii w swoich mowach pożegnalnych proboszcz rodzinnej parafii, ksiądz dziekan i o. Maksymilian Wasilewski OFM podkreślali gorliwość duszpasterską, miłość Boga i bliźniego oraz radość i pogodę ducha śp. o. Mieczysława.

Obrzęd ostatniego pożegnania w kościele Zmarłego odprawił ks. bp Mieczysław Cisło.

Po Mszy św. ciało śp. o. Mieczysława Zdrojewskiego OFM zostało odprowadzone i złożone w grobowcu franciszkańskim na cmentarzu w Chełmie.

Polecajmy Panu Bogu śp. Ojca Mieczysława w naszych modlitwach. Niech Dobry Bóg wynagrodzi Mu jego pracowitość i ofiarną posługę duszpasterską w Zakonie Braci Mniejszych.

R. I. P.

© CRT 2012