Aktualności

20.01.2018

Jerozolima: wizyta przedstawicieli episkopatów


W dniach od 13 do 18 stycznia br. przebywali w Ziemi Świętej przedstawiciele episkopatów Europy, Ameryki Północnej i Afryki Południowej. Celem tej corocznej wizyty było lepsze poznanie problemów Kościoła na Bliskim Wschodzie, pomoc mniejszości chrześcijańskiej i modlitwa w intencji pokoju.

Wiodącym tematem tegorocznej wizyty przedstawicieli episkopatów była edukacja. Plan wizyty obejmował szereg spotkań o charakterze oświatowym. Ich celem było lepsze zapoznanie się z programami edukacyjnymi, jakie są realizowane w Ziemi Świętej. Na początku wizyty hierarchowie spotkali się z grupą uczniów hebrajskiej szkoły Mor Jewish High School in Makabim-Reut, a następnie ze studentami prawa Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, którzy studiują wielokulturowość i zajmują się sprawami sądowymi osób dyskryminowanych ze względu na wyznawaną religię.

Kolejnym puntem programu było spotkanie z Forum Rodzin. Należy do niego ponad 600 izraelskich i palestyńskich rodzin, które ucierpiały z powodu długotrwałego konfliktu, a dziś, za pośrednictwem różnych inicjatyw, wspierają pokój, pojednanie i tolerancję.

Ważnym punktem programu były także spotkania w Beit Jala, Beit Sahour, Emmaus-Qubeibeh i Gazie, gdzie biskupi mieli możliwość bezpośredniego zapoznania się z konkretną działalnością edukacyjną łacińskiego patriarchatu Jerozolimy, Franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej oraz Sióstr Misjonarek Miłosierdzia, które prowadzą w Gazie sierociniec.

Odwiedzając szkoły katolickie, przewodniczący Konferencji Episkopatu Kanady, bp Lionel Gendron stwierdził, że „dzisiejsza wizyta pozwoliła nam dostrzec, jak wiele ludzi jest oddanych przesłaniu chrześcijan dla ludzkości. Dla nas, pochodzących z różnych narodów jest ważne, by okazać im naszą solidarność”.

W tegorocznym spotkaniu uczestniczyli biskupi z Republiki Południowej Afryki, Anglii, Irlandii, Islandii, Włoch, Portugalii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Szkocji, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

o. Piotr Blajer OFM/Jerozolima/rv

za: http://pl.radiovaticana.va/news/2018/01/18/jerozolima_wizyta_przedstawicieli_episkopat%C3%B3w/1359413

© CRT 2012