Aktualności

31.01.2018

Święto Maryjne w Cortina d’Ampezzo


W Sanktuarium Madonna della Difesa (Matki Bożej Skutecznej Obrony) w Cortina d’Ampezzo we włoskich Dolomitach nasi Bracia pełnią posługę duszpasterską od października 2014 roku.

Kustoszem Sanktuarium jest o. Edwin Kozicki OFM, pomaga mu o. Patryk Kułaga OFM i przebywający w Cortina od 30 lat włoski franciszkanin br. Gabriele Cherobin OFM.

Wielkim świętem w Cortina d’Ampezzo jest „La Festa di Voto”, obchodzone corocznie 19 stycznia na pamiątkę obrony miasta przez Matkę Bożą przed wojskami króla niemieckiego Zygmunta Luksemburskiego w 1412 r. oraz w 572 r. od najazdu Gotów. W tym dniu uczniowie szkół nie uczą się, zaś na czas ceremonii kościelnych większość sklepów jest zamknięta. Najważniejszą częścią uroczystości jest Msza św. celebrowana w Sanktuarium Madonna della Difesa.

W tym roku Eucharystii o godz. 10.00 przewodniczył i wygłosił okolicznościową homilię biskup diecezji Belluno – Feltre ks. bp Renato Marangoni. Współkoncelebrowali: Wikariusz Prowincji o. Rufin Maryjka OFM, o. Edwin Kozicki OFM, o. Patryk Kułaga OFM, proboszcz parafii ks. Ivano Brambilla, wikariusz parafii ks. Giuseppe Pedandola (wieloletni misjonarz w Ameryce Łacińskiej), poprzedni wikariusz ks. Alex Vascellari, pochodzący z Cortina ks. Andrea Constantini oraz Współbracia z sąsiedniego Sanktuarium S. Maria delle Grazie w Caprile.

We Mszy św. uczestniczyli liczni wierni, m.in.: burmistrz miasta Gianpietro Ghedina, członkowie „Regole d’Ampezzo” (Związku Rodzin) z prezesem Flavio Lancedelli, Stowarzyszenia Ampezzo Ladena „dell'Uld'A” z prezydentem Elsą Zardini, Stowarzyszenia „Schützen” – Sizar Kompanie Anpezo-Hayden (tradycyjne lokalne siły porządkowe) z dowódcą Ugo Constantinim, oficerowie „Carabiniere” i gwardii finansowej oraz członkowie miejscowego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i Siostry Franciszkanki Chrystusa Króla.

Oprawę liturgiczną ubogacił chór Schola Cantorum.

Tradycyjnie po Mszy św. przed kościołem odbył się słodki poczęstunek - panie ze Stowarzyszenia Ampezzo Ladena „dell'Uld'A” częstowały wszystkich chętnych grzanym winem i własnoręcznie pieczonym ciastem.

Po nim i rozmowie z wiernymi, ks. bp. Renato Marangoni z o. Edwinem Kozickim OFM odwiedzili Dom Spokojnej Starości w Cortina ’Ampezzo.

Uroczystość Matki Bożej Skutecznej Obrony zakończyła się o godz. 15.00 odśpiewaniem w sanktuarium w języku łacińskim Nieszporów i uroczystym błogosławieństwem proboszcza ks. Ivano Brambilla.

© CRT 2012