Aktualności

20.02.2018

Zembrzyce: trwają RekoSKI


Jazda na nartach i snowboardzie przeplatana modlitwą i naukami rekolekcyjnymi – tak właśnie wyglądają RekoSKI odbywające się w małopolskich Zembrzycach. Tegoroczna edycja tych niezwykłych franciszkańskich rekolekcji przebiega pod hasłem „Znaki Boga”.

Jak podkreśla pomysłodawca wydarzenia, o. Łukasz Buksa OFM, stanowi ono doskonałą przestrzeń do dbania zarówno o tężyznę fizyczną, jak i duchową. – Jeżeli trochę wzmocni się ciało, to stworzy się przestrzeń, aby i duch mógł się rozwijać. Snowboard i narty to haczyk, by przyciągnąć ludzi do Jezusa i pokazać im, że kiedy ubogaci się pasję do sportu i życia Bogiem, to naprawdę zaczynają się dziać cuda – mówi franciszkanin.

Ćwiczenia umiejętności narciarsko-snowboardowych na stoku w Spytkowicach łączą się z codzienną Eucharystią, rozważaniem słowa Bożego oraz konferencją z nauką rekolekcyjną. Każdy poranek rozpoczyna Msza św., podczas której uczestnicy są wprowadzani w tematykę dnia.

– Następnie wszyscy wyruszają na około 4-godziny szusowania. Nad wszystkim czuwa profesjonalna kadra instruktorska, która albo pomogą doskonalić zdolności zjazdowe albo, w przypadku początkujących, uczy ich od zera – opisuje zakonnik, który sam szkoli młodzież w zakresie jazdy na snowboardzie.

Po powrocie ze stoku uczestnicy rekolekcji mają czas na toaletę i obiadokolację, a następnie zaczyna się blok modlitewnego czuwania wieczornego – nauka śpiewu, konferencja oraz modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. Co ważne nauki rekolekcyjne podzielono na te kierowane do dzieci i te przeznaczone dla dorosłych i starszej młodzieży, aby odpowiednio dostosować treść rozważań do odbiorców.

Jak przyznają uczestnicy RekoSKI, są one dla nich miejscem zarówno do odpoczynku od codzienności, ale i zmagania się ze sobą na płaszczyźnie duchowej i fizycznej. – Mam możliwość podszlifowania jazdy na desce oraz pochylenia się nad swoją relacją z Bogiem i drugim człowiekiem. To niecodzienne połączenie, które przynosi jednocześnie prawdziwy odpoczynek, ale i umożliwia „naładowanie wewnętrznych akumulatorów” na dłuższy czas – mówi Jerzy.

Ważne jest dla nich również wyjątkowe poczucie wspólnoty. – Nie jesteśmy nią tylko w kaplicy. Razem modlimy się, ale i razem trenujemy. Pomagamy sobie nawzajem, kiedy trzeba – bez rywalizacji, ale właśnie z radością, rodzinnie i wzmocnieni naszą wiarą – dodaje Edyta.

W pięciu turnusach tegorocznej odsłony ferii zimowych pod patronem franciszkanów wzięło udział ponad 250 osób z całej Polski. Twórca projektu – o. Łukasz Buksa OFM – to rekolekcjonista, autor tekstów, wokalista i instruktor snowboardu. Prowadzi też autorski cykl muzyczno-słownych konferencji ewangelizacyjnych dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej pt. „Obudź się! Możesz więcej!”. Jest autorem m.in. płyt „Możesz Więcej” i „Miłosierny”.

za: https://ekai.pl/zembrzyce-trwaja-rekoski-polaczenie-modlitwy-z-uprawianiem-sportow-zimowych/

© CRT 2012