Aktualności

08.03.2018

Na początek budzenie


W diecezji radomskiej rozpoczęły się rekolekcje dla młodzieży. Uczniowie aż siedmiu szkół spotkali się w hali Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu. To największe rekolekcje w diecezji. Rekolekcje te odbywają się pod hasłem „Obudź się! Możesz więcej!” Prowadzi je franciszkanin o. Łukasz Buksa OFM.

Jego receptą na spotkanie z młodzieżą jest autentyczność. Rekolekcje mają formułę słowno-muzyczną. Mocnemu przekazowi towarzyszy śpiew na bardzo wysokim poziomie. Rekolekcjonista podkreśla, że młodzież nie przyjmie "ściemy". Konieczny jest pełen profesjonalizm. Dziś o. Łukasz budził młodzież z letargu, przywiązania do słabości, do bylejakości, zasłaniania się maskami. Przekonywał, że obudzeni mogą więcej, zwłaszcza zapraszając do życia Jezusa Chrystusa.

Młodzież przeżywającą rekolekcje odwiedził ks. bp Piotr Turzyński. Rekolekcje te są eksperymentem ze względu na liczbę szkół w nich uczestniczących. Frekwencja pierwszego dnia dopisała. Koordynator ks. Michał Podsiadły.

Rekolekcje prowadzone są w dwóch turach: o godz. 10.30 na hali Zespołu Szkół Budowlanych i o godz. 19 w katedrze. Zakończą się w piątek o godz. 10.30 Mszą Św. w radomskiej katedrze pod przewodnictwem ks. bpa Piotra Turzyńskiego.

Rekolekcje "Obudź się! Możesz więcej!" to przykład zaangażowania katechetów i młodzieży. Ciekawych inicjatyw nie brakuje jednak w innych miejscach w Radomiu i diecezji. Muzyczna propozycja na pierwszy dzień rekolekcji to koncert ewangelizacyjny zespołu księży „Jak Najbardziej”. Rozpocznie się on o godz. 19 w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Wcześniej młodzież będzie mogła zwiedzić pamiątki po Janie Pawle II. Dobrym pomysłem na rekolekcje może być też film. Zarówno dziś jak i jutro o godz. 12.30 w kinie Helios w Radomiu wyświetlany jest film "Ignacy Loyola".

za (materiał video i audio): https://radioplus.com.pl/diecezja-radomska/na-poczatek-budzenie-29075

*       *      *      *      *

Rekolekcje dla młodzieży

W Radomiu 7 szkół średnich spotkało się w Hali Zespołu Szkół Budowlanych. Rekolekcje, które przygotował ks. Michał Podsiadły z zespołem, poprowadził franciszkanin o. Łukasz Buksa OFM. Uczestników odwiedził bp Piotr Turzyński.

Bardzo szybko zabrakło miejsc na widowni i na przygotowanych krzesłach. Potem trzeba było donosić materace, by także na nich mogli siedzieć uczestnicy.

Krótko po rozpoczęciu do hali wszedł bp Piotr Turzyński. - Dajcie wielkie brawo księdzu biskupowi i aplauz, że jest z nami, bo troszczy się o młodych - mówił o. Łukasz Buksa OFM, który prowadzi rekolekcje dla młodzieży 7 radomskich szkół średnich.

Biskup Piotr zachęcał młodych, by stawiali na Pana Boga, a nie na nicość czy bezideową pustkę. - Nicość jest rozpaczliwa, dlatego wybieramy Pana Boga, bo inaczej przegramy. Każdy ma smutne chwile i wtedy Pan Bóg najbardziej się sprawdza. Ale ja już nic nie mówię. Dalej niech o. Łukasz rozrabia z wami - powiedział bp Turzyński i udzielił wszystkim błogosławieństwa.

- Spotkanie razem - młodzieży kilku szkół - to żywe świadectwo wiary młodzieży dla młodzieży, pokazanie, jak fajnie jest doświadczyć żywego Chrystusa. To jest klucz tych rekolekcji. Młodzi od siebie nawzajem mogą uczyć się wiary - mówi Aneta Sochaj, katechetka z Zespołu Szkół Technicznych. Jej koleżanka, Sabina Stankowska, dodaje: - My katecheci bardzo zachęcaliśmy uczniów do udziału i widzimy, że frekwencja z naszej szkoły jest duża. Ale podziałał także pomysł na takie rekolekcje. To młodzież sama je wypracowywała i przygotowała. Oczywiście nad całością czuwał ks. Michał Podsiadły, wikariusz parafii pw. św. Wacława na Starym Mieście.

- Przygotowania rozpoczęliśmy jeszcze w grudniu. Dziś bardzo nas cieszy obecność tylu uczestników. Nasz trud się opłacił. A było co robić: przygotowanie sceny, grupy muzycznej i liturgicznej, przygotowanie wolontariuszy, a do tego akcja promocyjna w szkołach - mówią Karolina Majchrzak z III LO im. D. Czachowskiego i Maria Przychodzeń z V LO im. R. Traugutta, obie parafianki katedry, zaangażowane w Ruch Światło-Życie.

- Jeśli, jak mówicie, jest dużo ludzi, to chwała Panu. Młodzi dali nam szansę i teraz starajmy się ich przyprowadzić do Jezusa, pokazać im Jezusa. I prośmy Ducha Świętego, żebyśmy byli Jego narzędziami. Mniej nas, a więcej Boga - mówi o. Łukasz Buksa OFM.

Rekolekcjonista szybko nawiązuje żywy kontakt z młodzieżą. Mówi, rapuje, zachęca do wejścia w interakcję. - Dajcie szansę i pozwólcie spotkać się z Miłością wyjątkową. Uwierzcie w taką Miłość - zachęca młodych.

Rekolekcjom przyświeca hasło „Obudź się, możesz więcej!” Przed południem, o 10.30, młodzi spotykają się w hali sportowej Zespołu Szkół Budowlanych, a wieczorem o 19.00 w katedrze. A spotykają się razem szkoły: Zespół Szkół Elektronicznych, Zespół Szkół Budowlanych (Gospodarz), VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, V Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta, III Liceum Ogólnokształcące im. Dionizego Czachowskiego i IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego.

W piątek będzie przemarsz ulicami Radomia z hali sportowej do katedry i wspólna Msza św.

za: https://radom.gosc.pl/doc/4548063.O-Lukasz-rozrabia

*       *      *      *      *

Zakończenie rekolekcji – „nie dawajcie Bogu ochłapów!”

Radomskie szkoły średnie, które razem przeżywały wielkopostne rekolekcje, zakończyły je przemarszem ulicami miasta z hali sportowej Zespołu Szkół Budowlanych do katedry i Mszą św., której przewodniczył bp Piotr Turzyński.

- Jesteśmy bardzo zaskoczeni liczbą uczestników. To nas bardzo cieszy. Słyszeliśmy także wiele miłych głosów o tych rekolekcjach od uczestników, naszych koleżanek i kolegów. Mówili, że były inne niż do tej pory. Opłacił się trud włożony w ich przygotowanie - mówi Wiktoria Stefańska z LO im. R. Traugutta, parafianka u św. Rafała na os. Ustronie, jedna z członkiń kadry, czyli grupy wolontariuszy zaangażowanych w przygotowanie i przebieg rekolekcji.

Przed katedrą uczestników powitał bp Piotr Turzyński: - Wasza pielgrzymka do katedry ma symboliczny sens, bo całe życie jest pielgrzymką do nieba, do Pana Boga. Zapraszam was do świątyni - powiedział, a już w środku dodał: - Gdy patrzę na was, przypomina mi się starożytny tekst chrześcijański, który o uczniach idących za Panem Jezusem mówi: "Oto są baranki młode", które poszły za Barankiem Bożym i chcą Go naśladować. Widzimy młody Kościół, radosny i piękny. O. Łukasz Buksa OFM, wasz rekolekcjonista, mówił wam, że Bóg jest większy, większy od świata, większy od naszych problemów i bólów. Jemu się trzeba powierzyć.

- Ojcze Łukaszu, uczyłeś nas w czasie tych rekolekcji, że aktualnie znajdujemy się w bardzo ważnym etapie życia, który jest fundamentem naszej przyszłości. I za to dziękujemy. Dziękujemy za apel, że czas się obudzić i zatroszczyć się o naszą przyszłość - mówili młodzi. Wyrażali także wdzięczność ks. Michałowi Podsiadłemu, wikariuszowi parafii pw. św. Wacława na Starym Mieście, głównemu organizatorowi rekolekcji, za trud włożony w ich przygotowanie.

A franciszkanin o. Łukasz w ostatniej konferencji podpowiadał: - Nie dawajcie Panu Bogu ochłapów! Gdy dasz Mu całego siebie, zobaczysz bardzo szybko, jak On cię będzie przemieniał. Rekolekcjonista podkreślał, że czymś ważnym i wyjątkowym była obecność na rekolekcjach biskupów.

Dziękował także ks. Podsiadły. - Jestem księdzem półtora roku i w te dni doświadczyłem cudów, jakich nie widziałem wcześniej. Jednym z nich jest obecność tu jednego z was, którego bym się nie spodziewał, ale on jest. Dziękuję wszystkim: ojcu Łukaszowi, mojemu proboszczowi ks. Andrzejowi Tuszyńskiemu. Każdego dnia byli z nami pasterze. Za to dziękuję. Jestem wdzięczny za zaangażowanie księży, katechetów, nauczycieli. Wielkie dzięki gospodarzom naszych spotkań, a więc Zespołowi Szkół Budowlanych i parafii katedralnej. Dziękuję ks. Wiktorowi Głuszkowi i jego diakonii muzycznej, ks. Radkowi Wrońskiemu i jego diakonii liturgicznej, II LO za pantomimę, no i wolontariuszom, czyli naszej kadrze - mówił i na koniec zaprosił i zaapelował: - Jeśli nie macie swojego ruchu czy grupy, a czujecie, że owoce tych dni trzeba zachować, zapraszam do św. Wacława. Każdej niedzieli o 17.00.

za: http://radom.gosc.pl/doc/4552398.Nie-dawajcie-Bogu-ochlapow

© CRT 2012