Aktualności

18.04.2018

Spotkanie Asystentów Wspólnot FZŚ


W sobotę, 14 kwietnia, w budynku WSD w Bronowicach Wielkich odbyło się spotkanie Asystentów Wspólnot miejscowych Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z Regionu Krakowskiego.

Uczestniczyli w nim członkowie Rady Regionalnej FZŚ wraz z Asystentami Regionalnymi: o. Benedyktem Kordulą OFM, o. Robertem Rabką OFMCap i o. Piotrem Bieleninem OFMConv. W Regionie Krakowskim aktualnie jest aktywnych 25 Wspólnot FZŚ funkcjonujących na terenie Archidiecezji Krakowskiej, Diecezji Tarnowskiej, Kieleckiej, częściowo Bielsko-Żywieckiej oraz Sosnowieckiej, i Asystenci większości tych Wspólnot przybyli na zebranie.

W pierwszej części spotkania o. Wacław Michalczyk OFM przedstawił sylwetkę Apostołki Polskiego Spisza – Mieczysławy Faryniak (1903-1990), która jako tercjarka franciszkańska prowadziła swoją działalność apostolską, mieszkając w Dursztynie. Wspólnota FZŚ w Dursztynie obecnie nie funkcjonuje, gdyż większość jej członków odeszła już do Pana, a w ostatnich kilkunastu latach nie było nowych powołań.

W drugiej części spotkania przypomniane zostały obowiązki asystentów oraz rola, jaką mają do spełnienia we Wspólnotach FZŚ różnych szczebli. Na zakończenie została odprawiona w kaplicy seminaryjnej Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem o. Benedykta, podczas której modliliśmy się za śp. Br. Fidelisa w pierwszą rocznicę Jego śmierci.

Po „rodzinnym” obiedzie w refektarzu seminaryjnym oraz słowach wzajemnych podziękowań nastąpiło „rozwiązanie zgromadzenia” aż do kolejnego spotkania w jesieni.

Opr. s. Jadwiga Wojas OFS

© CRT 2012