Aktualności

14.05.2018

Ziemia Święta: duszpasterski program „Marsz rodzin”


Ziemia Święta przygotowuje się do realizacji programu „Marsz Rodzin”. W specjalnych szkoleniach wzięły udział małżeństwa i osoby, które mają pomóc w realizacji programu. „Marsz rodzin” przygotowany został przez duszpasterską radę ds. rodziny działają przy Łacińskim Patriarchacie Jerozolimy.

Celem spotkań formacyjnych jakie miały miejsce w Nazarecie i w Jerychu było przede wszystkim przygotowanie leaderów, którzy poczynając od września br. poprowadzą w parafiach Izraela i Palestyny we współpracy z duszpasterzami program „Marsz Rodzin”. W spotkaniach formacyjnych uczestniczyło blisko 100 osób.

Program „Marsz rodzin” jest efektem wsłuchania się w potrzeby zarówno poszczególnych rodzin jak i całych parafii. Uczestnicy szkolenia pochylali się nad problemami, z jakimi katolickie rodziny borykają się dziś w Ziemi Świętej. Jednocześnie podkreślali, że rodzina, będąc fundamentalną cząstką społeczeństwa stanowi bardzo ważny element w planowaniu odnowy całej diecezji. Odnowa diecezji rozpoczyna się bowiem od odnowy rodziny. Podczas spotkań poruszano następujące tematy: relacje między małżonkami, relacje z dziećmi, relacje z innymi, sposób radzenia sobie z kryzysami oraz misja rodziny w Kościele i w społeczeństwie. Spotkania zakończyły się przygotowaniem szczegółowego planu refleksji jaki będzie realizowany w każdej parafii poczynając od września tego roku.

Ks. Rafiq Khoury, sekretarz generalny rady duszpasterskiej podkreśla, że ostatecznym celem przygotowywanego i wdrażanego w Ziemi Świętej duszpasterskiego projektu „Marsz Rodzin” jest stworzenie ruchu apostolskiego, który będzie towarzyszył rodzinom w ich drodze wiary. Kolejne podobne spotkania przedstawiające program i przygotowujące kolejnych leaderów odbędą się 25 i 26 maja w Betlejem.

o. Piotr Blajer OFM – Jerozolima/rv

za: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2018-05/ziemia-swieta-rodzina-marsz.html

© CRT 2012