Aktualności

04.06.2018

Przyjaciele misji franciszkańskich


Dnia 2 czerwca 2018 roku, z okazji zbliżającej się 15. rocznicy śmierci (4 września) o. Filipa Adama Maca OFM – naszego misjonarza na Wybrzeżu Kości Słoniowej, który pracował w Abidjanie w parafii św. Szczepana w latach 1993-2003, odbyło się spotkanie grupy misyjnej z Jarosławia.

Od śmierci o. Filipa, w nowej parafii, w obrębie której znajduje się jego dom rodzinny, z inicjatywy jego mamy pani Anieli Mac, przy parafii Miłosierdzia Bożego działa prężnie grupa osób wspierająca modlitwą i materialnie działalność na rzecz misji franciszkańskich naszej Prowincji Matki Bożej Anielskiej.

Od Jarosławia pielgrzymom towarzyszył o. Jonasz Madej OFM – aktualnie misjonarz w Kamerunie, który przed laty pracował na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Togo wspólnie z o. Filipem. Spotkanie w Krakowie rozpoczęło się w naszym kościele p.w. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Pątników przywitał o. Eligiusz Dymowski OFM – proboszcz, podkreślając, iż 30 lat temu w tej świątyni o. Filip przyjął święcenia kapłańskie. Mszy św. przewodniczył o. Nikodem Gdyk OFM, kolega kursowy o. Filipa, inicjator spotkania, odpowiedzialny za muzeum misyjne prze naszym WSD; okolicznościowe kazanie wygłosił o. Jonasz, a na zakończenie Eucharystii o. Stanisław Mazgaj OFM – gwardian odmówił modlitwę o nowe powołania misyjne za wstawiennictwem błogosławionych męczenników z Pariacoto – o. Michała Tomaszka OFMConv i o. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv, których relikwie znajdują się w naszym kościele.

Po Mszy św. uczestnicy spotkania (47 osób) najpierw zwiedzili nasze Seminarium Duchowne. Następnie w auli seminaryjnej odbyła się prelekcja multimedialna na temat pracy misyjnej o. Filipa. Głównym punktem spotkania było zwiedzenie poszczególnych sal naszego muzeum misyjnego z „afrykańską wioską”.

Po obiedzie pielgrzymi udali się do Łagiewnik. W drodze towarzyszył im o. Jakub Kowalczyk OFM, który w ubiegłym roku dołączył do o. Jonasza i o. Radosława w Abong’ Mbang w Kamerunie. O godz. 15.00 pielgrzymi odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Następnie udali się do pobliskiego Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie zwiedzili kościół górny, a zwłaszcza kaplice Nazaretu, Betlejem i Jerozolimy – wybudowane staraniem Komisariatu Ziemi Świętej oraz kaplice kościoła dolnego. Na zakończenie przy relikwiach św. Jana Pawła II odmówiono litanię do Wielkiego naszego Rodaka modląc się za wszystkich naszych zmarłych misjonarzy i prosząc o nowe, święte powołania misyjne.

o. Nikodem Gdyk OFM

© CRT 2012