Aktualności

21.06.2018

Relacja z 16. pielgrzymki Przyjaciół Misji Franciszkańskich


W dniach 16-17 czerwca br. w Sanktuarium św. Anny, Matki NMP w Górze św. Anny odbyła się 16 pielgrzymka przyjaciół misji franciszkańskich i Ziemi Świętej, zorganizowana przez Konferencję Północnosłowiańską Braci Mniejszych.

Na pielgrzymkę zostali zaproszeni misjonarze, którzy obecnie przebywają na urlopie. Reprezentowali oni różne kontynenty i kraje misyjne, gdzie docierają misjonarze franciszkańscy. W tym roku byli misjonarze z Ziemi Świętej, która jest perłą misji franciszkańskich. Na Górę św. Anny przyjechali także bracia posługujący: w Boliwii, Republice Środkowej Afryki, Kamerunie, Ukrainie pracujący w obrządku ukraińsko-bizantyjskim i Kazachstanie. Nie zabrakło także animatorów misji z poszczególnych prowincji franciszkańskich w Polsce.

W sobotę misjonarze wraz z przyjaciółmi misji uczestniczyli w Mszy św. w kaplicy WNMP w Porębie, której przewodniczyli i kazanie wygłosił O. Eleazar Wroński OFM, misjonarz z Ziemi Świętej. Po Mszy św. klerycy z koła misyjnego przewodniczyli kalwaryjskiej drodze krzyżowej. Nabożeństwo zakończył wspólny śpiew, złożenie wiązanki kwiatów i znicza przy pomniku św. Jana Pawła II z okazji 35-lecia jego obecności na Górze św. Anny.

Sobotnie wieczorne spotkanie uświetnił o. Marian Szymański OFM Conv. z Głogówka, który przybliżył sylwetki męczenników franciszkańskich z Pariacoto w Peru. Następnie zgromadzeni obejrzeli film: „Życia nie można zmarnować”.

W niedzielne przedpołudnie misjonarze opowiadali o specyfice ich pracy w poszczególnych krajach. Mszy św. koncelebrowanej w bazylice św. Anny o godz. 11.30 przewodniczył o. Jacek Koman OFM, Minister Prowincjalny z Prowincji Matki Bożej Anielskiej. Prowincjał o. Jacek wygłosił także okolicznościowe kazanie.

za: http://www.zyciezakonne.pl/wiadomosci/kraj/relacja-z-16-pielgrzymki-przyjaciol-misji-franciszkanskich-77333/

Z naszej Prowincji w tym spotkaniu uczestniczyli: Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM, animator ds. misji o. Mariusz Uniżycki OFM i misjonarz w Kamerunie o. Jakub Kowalczyk OFM.

© CRT 2012