Aktualności

18.08.2018

Zmarł Ojciec Andrzej Kaźmierczak OFM (1966-2018)


W piątek 17 sierpnia 2018 r., w klasztorze w Brzezinach Łódzkich, odszedł do Pana nasz Współbrat – o. Andrzej Kaźmierczak OFM. Przeżył 52 lata, w Zakonie 29 lat, jako kapłan 3 lata.


Śp. o. Andrzej Kaźmierczak OFM

Śp. o. Andrzej Marek Kaźmierczak OFM, syn Henryka i Stanisławy zd. Targańskiej, urodził się 22 października 1966 r. we Włocławku. Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił 14 sierpnia 1989 r. w Zakliczynie. Pierwszą profesję zakonną złożył 15 sierpnia 1990 r. w Zakliczynie, profesję uroczystą 4 października 1998 r. w Krakowie. W latach 1990 - 1998 studiował filozofię i teologię w naszym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie – Bronowicach, święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa Antoniego Długosza w dniu 30 maja 2015 r. w Krakowie. Pełnił posługę duszpasterską najczęściej jako katecheta, ekonom domu oraz wikariusz domu i parafii w klasztorach: w Jarosławiu, Koninie, Bieczu, Dzwono – Sierbowicach, Włocławku i Brzezinach. Od lipca 2017 r. należał do Wspólnoty w Brzezinach.

Liturgia pożegnalna w kościele klasztornym w Brzezinach odbyła się we wtorek 21 sierpnia. O godzinie 14.30 odmówiono Różaniec, zaś o 15.00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji Zmarłego śp. o. Andrzeja. Mszy św. pogrzebowej o godz. 15.15 przewodniczył sufragan Archidiecezji Łódzkiej ks. bp. Marek Marczak; koncelebrowało 18 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, m.in.: Wikariusz Prowincji o. Rufin Maryjka OFM, dziekan Dekanatu Brzeziny ks. kanonik Marek Balcerak, definitor Prowincji o. Grzegorz Chomiuk OFM, wicekomisarz Komisariatu Ziemi Świętej o. Dariusz Sambora, misjonarz w Papui Nowej Gwinei o. Łukasz Kwiatkowski OFM i gwardian miejscowej Wspólnoty o. Damian Siwula OFM.

Zamiast homilii pogrzebowej o. Damian Siwula OFM odczytał „Pieśń słoneczną” św. Franciszka z Asyżu, gdyż takie było życzenie Zmarłego w przeprowadzanych wcześniej rozmowach, podobnie jak złożenie Jego ciała do grobu w rodzinnym Włocławku.

Po Eucharystii w swoich mowach pożegnalnych o. Rufin Maryjka OFM i o. Damian Siwula OFM przedstawili postać śp. o. Andrzeja Kaźmierczaka OFM i podziękowali kapłanom, siostrom zakonnym Bernardynkom oraz licznie przybyłym wiernym za modlitwę.

Ks. bp. Marek Marczak odprawił obrzęd ostatniego pożegnania śp. Andrzeja Kaźmierczaka OFM, natomiast nasi ojcowie odprowadzili ciało Zmarłego z kościoła do karawanu, którym przewieziono je do Włocławka.

Ceremonie pogrzebowe we Włocławku odbyły się w środę 22 sierpnia. Po odmówionym Różańcu w intencji Zmarłego, Mszy św. pogrzebowej o godz. 13.00 w naszym kościele – Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei przewodniczył Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM. Koncelebrowało 29 księży zakonnych i z diecezji włocławskiej, m.in.: definitor Prowincji o. Jacek Biegajło OFM, dyrektor Kolegium Serafickiego w Wieliczce o. Krzysztof Bobak OFM, Magister Nowicjatu o. Wacław Bujak OFM, Animator ds. Powołań o. Mariusz Żychowicz OFM, gwardian włocławskiego konwentu o. Mariusz Dębiński OFM gwardian Wspólnoty w Brzezinach o. Damian Siwula OFM, misjonarz w Papui Nowej Gwinei o. Łukasz Kwiatkowski OFM oraz dwaj prezbiterzy wyświęceni ze śp. o. Andrzejem – o. Rafał Antoszczuk OFMConv i o. Marcin Jelinek OFMConv.

Homilię pogrzebową wygłosił o. Wacław Bujak OFM.

W ceremoniach pogrzebowych licznie uczestniczyli wierni z Włocławka, krewni śp. o. Andrzeja, Bracia z naszej Prowincji, Bracia i Siostry włocławskiego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz delegacje wiernych z Brzezin i Dzwono – Sierbowic z młodzieżową orkiestrą dętą.

Po Eucharystii kustosz Sanktuarium o. Mariusz Dębiński OFM w mowie pożegnalnej m.in. przypomniał, że w tutejszej świątynii śp. o. Andrzej Kaźmierczak OFM był ochrzczony i bierzmowany, tu pełnił posługę ministranta, a później kapłana i tu kończy swoją ziemską drogę; i mamy nadzieję, że Bóg przyjmie Go do swojego Miłosierdzia za dokonaną pracę. Podziękował również wszystkim przybyłym za pamięć i modlitwę.

Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM odprawił obrzęd ostatniego pożegnania Zmarłego.

Po Mszy św. ciało śp. o. Andrzeja zostało odprowadzone na cmentarz parafialny we Włocławku, ceremonii złożenia do grobu przewodniczył o. Damian Siwula OFM.

 

Polecajmy Panu Bogu w naszych modlitwach śp. o. Andrzeja Kaźmierczaka OFM.

R. I. P.

© CRT 2012