Aktualności

16.08.2018

Uroczyste rozpoczęcie Nowicjatu 2018/19


W Domu Nowicjatu w Zakliczynie, we wtorek 14 sierpnia 2018 r. w wigilię święta Wniebowzięcia NMP, odbyło się kanoniczne rozpoczęcie Nowicjatu.

Podczas uroczystych Nieszporów w kaplicy nowicjackiej, Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM w asyście Magistra Nowicjatu o. Wacława Bujaka OFM przyjął do Nowicjatu czterech Braci, którzy podpisali dobrowolność rozpoczęcia przez siebie franciszkańskiego życia zakonnego w „Księdze Nowicjuszy”. Od tego momentu Bracia: Łukasz Firlit OFM, Łukasz Gryzło OFM, Mateusz Hyży OFM i Krzysztof Kamiński OFM zostali oficjalnie przyjęci do Zakonu Braci Mniejszych.

Przez najbliższy rok będą oni poznawali życie Braci Mniejszych oraz przygotowywali się do złożenia pierwszych ślubów zakonnych.

W wygłoszonym słowie Ojciec Prowincjał, nawiązując do czytania z Nieszporów m.in. stwierdził, że to sam Jezus Chrystus wybiera i kształtuje powołanie zakonne, zaś świętość życia franciszkańskiego jest do osiągnięcia w każdych czasach, również współczesnych. Rozpoczynając Nowicjat każdy Brat staje się nowym człowiekiem, który we współpracy z Bogiem i poprzez modlitwę ma obowiązek ciągłego rozwoju duchowego, uświęcania się. O. Jacek Koman OFM życzył Nowicjuszom, aby najbliższy rok był dla nich czasem Alwernii – nie tylko pytań, ale i wsłuchiwania się, czego Pan Jezus od nas oczekuje.

W uroczystościach uczestniczyli: Bracia z konwentu zakliczyńskiego z gwardianem o. Natanielem Marchwianym OFM, definitor i Magister Profesów Czasowych o. Grzegorz Chomiuk OFM, Animator Prowincji ds. Powołań o. Mariusz Żychowicz OFM oraz sekretarz Prowincji dk. Waldemar Adamczyk OFM.

Po wręczeniu neonowicjuszom krzyży San Damiano i różańców przez Ministra Prowincjalnego oraz udzieleniu zebranym uroczystego błogosławieństwa, obrzęd przyjęcia zakończono odśpiewaniem łacińskiej pieśni maryjnej Tota pulchra es Maria.

Braciom, którzy rozpoczęli Nowicjat, życzmy obfitości potrzebnych łask i Bożego błogosławieństwa oraz opieki Wniebowziętej Matki Bożej i św. Franciszka z Asyżu na nadchodzące lata życia zakonnego, a także wytrwania w swoim powołaniu przez Boga.

We wtorek 14 sierpnia Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM spotkał się również z Siostrami klauzurowego konwentu Bernardynek w Kończyskach koło Zakliczyna i ich kapelanem o. Bonawenturą Noskiem OFM.

© CRT 2012