Aktualności

19.09.2018

Wieliczka: w sobotę odbędą się uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia powstania Liceum Ogólnokształcącego Franciszkanów


Prywatne Liceum Ogólnokształcące Franciszkanów – Kolegium św. Antoniego i bł. Krystyna Gondka w Wieliczce w tym roku obchodzi 60. rocznicę powstania placówki. Z tej okazji w sobotę 22 września odbędą się uroczystości jubileuszowe.

Prywatne Liceum Ogólnokształcące Franciszkanów jest kontynuatorem tradycji Franciszkańskiego Kolegium św. Antoniego, działającego w latach 1913 – 1939 we Lwowie. W latach 1948–1950 próbowano odtworzyć Kolegium lwowskie w Warszawie, była to jednak raczej bursa dla chłopców kształcących się w różnych stołecznych szkołach. W roku 1956 i dojściu do władzy Władysława Gomułki nieco poprawiła się sytuacja Kościoła w Polsce. W związku z tym podjęto decyzję o wznowieniu działalności Kolegium – tym razem przy klasztorze Franciszkanów w Wieliczce. We wrześniu 1958 r. powstała szkoła o charakterze Niższego Seminarium Duchownego z programem nauczania liceum ogólnokształcącego.

Decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 16 lipca 1991 roku placówka posiada uprawnienia szkoły publicznej. Obecnie szkoła jest prowadzona przez Prowincję Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych (OFM) z siedzibą w Krakowie.

Sobotnie uroczystości jubileuszowe rozpoczną się o godz. 10.00 Eucharystią pod przewodnictwem o. Jacka Komana OFM, Ministra Prowincjalnego w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki. Wówczas zostanie również poświęcony nowy sztandar. Na godz. 11.30 zaplanowano rozpoczęcie części oficjalnej w auli biblioteki miejskiej. Rozpocznie się ona od zaprezentowania filmu wprowadzającego o szkole.

O godz. 12.00 wykład jubileuszowy wygłosi prof. Jan Duda, ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy. Kolejnymi punktami uroczystości będą m.in. wręczenie podziękowań i medali oraz program artystyczny w reżyserii Pawła Buszewicza „Wariacje Biblijne” na motywach wybranych tekstów K. I. Gałczyńskiego. Na godz. 15.00 przewidziano możliwość zwiedzania Kolegium, gdzie zaprezentowane zostaną zdjęcia, dzienniki czy kroniki szkolne.

za: http://www.radiomaryja.pl/informacje/wieliczka-w-sobote-odbeda-sie-uroczystosci-jubileuszowe-z-okazji-60-lecia-powstania-liceum-ogolnoksztalcacego-franciszkanow/

© CRT 2012