Aktualności

04.10.2018

Inauguracja nowego Roku Akademickiego 2018/19


W poniedziałek 1 października 2018 r. w naszym WSD w Krakowie Bronowicach odbyło się pierwsze w historii Krakowa uroczyste rozpoczęcie nowego Roku Akademickiego w Studium Franciszkańskim trzech gałęzi Zakonu Braci Mniejszych.

Uroczystości rozpoczęto o godz. 10.00 Mszą św. kościele pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w intencji kleryków, wykładowców i wychowawców seminaryjnych, której przewodniczył i wygłosił okolicznościową homilię Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM.

Koncelebrowało 34 kapłanów, m.in.: rektor UP JP II w Krakowie ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, dziekan Wydziału Teologicznego UP JP II ks. prof. dr hab. Arkadiusz Baron, Ministrowie Prowincjalni: o. dr Marian Gołąb OFMConv i o. dr Tomasz Żak OFMCap; rektorzy WSD: o. Augustyn Chwałek OFMCap, o. dr Mariusz Orczykowski OFMConv i o. dr Alojzy Warot OFM oraz wykładowcy i wychowawcy seminaryjni.

Służbę liturgiczną ołtarza pełnili klerycy naszego seminarium, zaś oprawę liturgiczną ubogacił śpiewem chór Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek w Krakowie.

Po Eucharystii dalsza część uroczystości odbyła się w seminaryjnej Auli pw. bł. Jana Dunsa Szkota OFM. Rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „Gaude Mater Polonia” przez chór Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek. Przybyłych gości, wszystkich wykładowców, wychowawców i alumnów serdecznie powitał rektor WSD o. dr Alojzy Warot OFM i ogłosił uroczystą inaugurację nowego Roku Akademickiego 2018/19 w krakowskim Studium Franciszkańskim. Prowadzący inaugurację o. Alojzy podkreślił, że przeżywane aktualnie wydarzenie jest realnym wyrazem jedności trzech gałęzi Zakonu Braci Mniejszych.

Z kolei o. dr Mariusz Orczykowski OFMConv przedstawił proces powstawania wspólnego Studium Franciszkańskiego w Krakowie.

Następnie po uroczystym ślubowaniu 14 alumnów, rektor UP JP II w Krakowie ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak w asyście rektorów krakowskich seminariów franciszkańskich, wręczył klerykom indeksy studenckie.

Z naszej Prowincji otrzymali je: kl. Izaak Bzdęga OFM i kl. Łukasz Kucięba OFM.

W swoim wystąpieniu ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak zaznaczył, że „jest to historyczne wydarzenie również dla nas, dla Uniwersytetu (…). Myślę, że inni będą dołączać się do tej inicjatywy. Zdanie Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii kto nie jest przeciwko wam, ten jest z wami jest takie Franciszkowe. I bardzo potrzebne dzisiaj w naszym Kościele, w naszej ojczyźnie, gdzie jest tyle podziałów, tyle uprzedzeń. Wy z waszą duchowością franciszkańską, z waszym Pokój i Dobro będziecie na pewno wzbogacać i Uniwersytet”. Tradycja i duchowość franciszkańska mają duży wkład ubogacający dziedzictwo Kościoła. Pierwsi absolwenci Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wyniesieni na ołtarze to Franciszkanie: bł. o. Michał Tomaszek OFMConv i bł. o. Zbigniew Strzałkowski OFMConv. Rektor UP JP II oddał w opiekę nowy Rok Akademicki patronowi uczelni św. Janowi Pawłowi II, św. o. Pio i błogosławionym męczennikom franciszkańskim: o. Michałowi i o. Tomaszowi.

Ks. prof. dr hab. Arkadiusz Baron w swoim wystąpieniu zauważył, że jest to po trzykroć szczególny rok, gdyż w Polsce wchodzi w życie nowa Konstytucja dla Nauki, papież Franciszek podpisał Konstytucję Apostolską „Veritatis Gaudium” o uniwersytetach i wydziałach kościelnych oraz przeżywamy pierwszą wspólną franciszkańską inaugurację nowego Roku Akademickiego. Życzył zebranym odwagi w mówieniu prawdy w trudnym współczesnym świecie i bliskości z Jezusem.

O. dr Marian Gołąb OFMConv stwierdził, że uczyniliśmy duży krok ku jedności, a nie ku rozproszeniu – co jest przejawem łaski Bożej, gdyż modlitwa Chrystusa „aby stanowili jedno” zaczyna się realizować. Należy nadal podejmować różnego rodzaju wysiłki, aby się zbliżać do siebie i wspólnie razem kroczyć, bo tego pragnął św. Franciszek z Asyżu.

O. dr Tomasz Żak OFMCap zaproponował przeżywanie tego radosnego dnia w dziękczynieniu, że w środowisku krakowskim możemy razem współpracować i po franciszkańsku budować świat chrześcijański pod sztandarami wspaniałej uczelni, jaką jest UP JP II. Zachęcał do dziękczynienia Bogu za to, co się teraz dokonuje oraz za wszelkie dobro, które w nas i przez nas działa. „Nasza współpraca stała się radosną rzeczywistością i pełną nadziei”.

O. Jacek Koman OFM stwierdził, że dzisiaj dokonują się duże zmiany w cywilizacji, które wpływają także na nas. Dzisiejszy świat potrzebuje autentycznych świadków prawdy i świętości; potrzebuje też autentycznych świadków obecności św. Franciszka. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że „wiedza i mądrość szukają przymierza ze świętością”. To właśnie szczególnie w seminarium należy przygotowywać i kształtować swoje serca według mądrości Bożej, wiedzy ludzkiej i świętości, bo w nim można odkrywać, poznawać, przyjmować prawdę.

O. Augustyn Chwałek OFMCap przedstawił słuchaczom struktury funkcjonowania wspólnych zajęć w Studium Franciszkańskim.

Na zakończenie wykładowca Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, o. prof. dr hab. Ryszard Sikora OFM z Prowincji św. Franciszka Braci Mniejszych, wygłosił wykład inauguracyjny: „Droga wiary umiłowanego ucznia Jezusa w świetle Czwartej Ewangelii”.

Po wspólnym, pamiątkowym zdjęciu, radość z przeżywanej uroczystości kontynuowano podczas obiadu w refektarzu seminaryjnym.

© CRT 2012