Aktualności

05.10.2018

3 października w Sanktuarium św. Kazimierza w Krakowie


Wigilia święta Serafickiego Ojca św. Franciszka z Asyżu jest obchodzona bardzo uroczyście we wszystkich wspólnotach franciszkańskich na całym świecie.

Przygotowania modlitewne do wspomnienia Biedaczyny z Asyżu trwają przez kolejne 9 dni, poprzedzające datę jego śmierci, zaś Kościoły są pięknie ozdobione.

Ołtarz św. Franciszka udekorowany przez br. Salwatora Wójtowicza OFM

W Sanktuarium św. Kazimierza w Krakowie w środę wieczorem wicekomisarz Ziemi Świętej o. Nikodem Gdyk OFM przewodniczył nabożeństwu Transitus, upamiętniającemu przejście z ziemskiego padołu do Nieba św. Franciszka z Asyżu. W celebrację liturgii tego nabożeństwa czynie włączyli się również klerycy naszego Wyższego Seminarium Duchownego, zaś uczestniczyli w nim Bracia ze Wspólnoty św. Kazimierza, Siostry i Bracia miejscowego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz wierni.

Zakończono je udzieleniem przez o. Nikodema Gdyka OFM uroczystego błogosławieństwa św. Franciszka oraz oddaniem czci relikwiom założyciela trzech zakonów franciszkańskich poprzez ich ucałowanie.

Także w wigilię święta 4 października, Bracia Mniejsi przystępujący do złożenia ślubów wieczystych dokonują aktu tzw. prostracji. W refektarzu Wspólnoty św. Kazimierza dwóch Braci publicznie stwierdziło, znajomość swojej małości, kruchości i niewystarczalności oraz wyznali zaniedbania w zachowywaniu Reguły św. Franciszka od początku ich pobytu w Zakonie.

Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM nałożył im stosowną pokutę.

Po prostracji Bracia udali się do kaplicy seminaryjnej na Nieszpory.

© CRT 2012