Aktualności

06.10.2018

4 października w Domu Głównym Prowincji


We wszystkich Wspólnotach Zakonu Braci Mniejszych 4 października obchodzony jest bardzo uroczyście i radośnie, jest to bowiem dzień poświęcony założycielowi – św. Franciszkowi z Asyżu.

W tym dniu Bracia składają również swoją profesję zakonną. W kaplicy Domu Głównego pw. św. Kazimierza w Krakowie o godz. 9.00 dwaj alumni ponowili śluby czasowe na okres jednego roku. Po nabożeństwie Godziny czytań Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM, w asyście rektora WSD i definitora o. Alojzego Warota OFM i Magistra Profesów Czasowych i definitora o. Grzegorza Chomiuka OFM, przyjął odnowienie profesji czasowej od kl. Dawida Birunt OFM oraz kl. Michała Wosika OFM.

Bracia potwierdzili złożenie ślubów czasowych składając na ołtarzu swój podpis w dokumencie.

Pozostali trzej Bracia: br. Adam Raczkowski OFM, br. Paweł Kościółek OFM i br. Florian Borsuk OFM ponowili swoje śluby czasowe na najbliższy rok we Wspólnotach, w których pełnią posługę.

*     *     *

Podczas Mszy św. o godz. 11.00 w Sanktuarium św. Kazimierza Królewicza dwóch naszych kleryków złożyło profesję wieczystą: kl. Piotr Zarczuk OFM i kl. Kamil Kuraś OFM.

Eucharystii przewodniczył Ojciec Prowincjał, koncelebrowało 19 kapłanów, m.in.: definitor i rektor WSD o. Alojzy Warot OFM, definitor i Magister Profesów Czasowych o. Grzegorz Chomiuk OFM, definitor o. Eligiusz Dymowski OFM, gwardian miejscowej Wspólnoty i kustosz Sanktuarium o. Mariusz Uniżycki OFM, dyrektor Kolegium Serafickiego w Wieliczce o. Krzysztof Bobak OFM, Wicemagister Postulatu o. Błażej Sówka OFM, Animator ds. Powołań o. Mariusz Żychowicz oraz księża z rodziny i rodzinnych parafii.

Kandydatów do złożenia profesji uroczystej przedstawił o. Grzegorz Chomiuk OFM.

Po homilii i odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych, Bracia neoprofesi złożyli na ręce Ojca Prowincjała śluby życia w posłuszeństwie, bez własności i w czystości w Zakonie Braci Mniejszych do końca swojego życia oraz potwierdzili je przez podpisanie na ołtarzu własnoręcznie napisanego tekstu przyrzeczenia.

Na zakończenie uroczystości br. Kamil Kuraś OFM w imieniu składających profesję uroczystą, podziękował wychowawcom, współbraciom i rodzinom za ich pomoc i wsparcie podczas kolejnych etapów drogi powołania franciszkańskiego, a neoprofesi wręczyli kwiaty wychowawcom i rodzicom.

Na zakończenie uroczystości Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM udzielił uroczystego błogosławieństwa franciszkańskiego.

*     *    *

W Sanktuarium św. Kazimierza Królewicza o godz. 16.15 była uroczyście celebrowana suma odpustowa, której tradycyjnie przewodniczył i wygłosił kazanie krakowski dominikanin, w tym roku o. Karol Wielgosz OP. Współkoncelebrowali: definitor i rektor WSD o. Alojzy Warot OFM, gwardian miejscowej Wspólnoty i kustosz Sanktuarium o. Mariusz Uniżycki OFM, Wicekomisarz Ziemi Świętej o. Nikodem Gdyk OFM i o. Kalikst Jasuba OFM.

© CRT 2012