Aktualności

10.12.2018

Zmarł Ojciec Piotr Józef Grążawski OFM (1933 – 2018)


W sobotę 8 grudnia 2018 r. o godz. 10.45, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, w szpitalu we Włocławku, odszedł do Pana nasz Współbrat – o. Piotr Józef Grążawski OFM. Przeżył 85 lat, w Zakonie 65 lat, jako kapłan 59 lat.

śp. o. Piotr Józef Feliks Grążawski OFM

O. Piotr Józef Feliks Grążawski OFM s. Antoniego i Anny zd. Kotewicz, urodził się 31 maja 1933 r. w Brodnicy (diecezja toruńska). Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił 30 sierpnia 1953 r. w Pilicy, pierwszą profesję zakonną złożył 31 sierpnia 1954 r. w Pilicy, profesję uroczystą 4 października 1957 r. w Krakowie. W latach 1954 - 1959 studiował filozofię i teologię w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa krakowskiego Karola Wojtyły w dniu 29 czerwca 1959 r. w Krakowie. W latach 1969 – 1974 studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie uzyskując tytuł magistra techniki. Pełnił posługę duszpasterską m.in. jako proboszcz, wikariusz parafii, kaznodzieja, spowiednik oraz nauczyciel, prefekt i wicerektor Kolegium Serafickiego w Wieliczce, a także ekonom, wikariusz i gwardian Wspólnoty w klasztorach: w Wieliczce, św. Kazimierza w Krakowie, Krakowie – Azorach, Krakowie – Bronowicach i Włocławku. W latach 1981 – 1984 był definitorem Prowincji. Pełnił posługę duszpasterską w Niemczech w latach 1984 – 2006 oraz 2009 - 2010 w klasztorach: Monachium, Bad Tölz, Landshut, Eggenfelden, Freystadt, Dettelbach i Amberg; w latach 1985 – 1991 był prezesem Kongregacji Mariańskiej w Landshut, w 1989 r. był asystentem wizytatora generalnego Prowincji Wniebowzięcia NMP OFM dla Wspólnot w Austrii i w Republice Federalnej Niemiec. Od 2010 r. należał do Wspólnoty we Włocławku.

Ceremonie pogrzebowe odbyły się w środę 12 grudnia w naszym kościele – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei we Włocławku. Mszy św. pogrzebowej o godzinie 13.00 przewodniczył ks. bp Stanisław Gębicki, koncelebrowało 34 kapłanów zakonnych i z diecezji włocławskiej, m.in.: siostrzeniec śp. o. Piotra – ks. Krzysztof Wojnowski, Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM, Wikariusz Prowincji o. Rufin Maryjka OFM, definitor o. Jacek Biegajło OFM, kustosz Sanktuarium i gwardian miejscowej Wspólnoty o. Mariusz Dębiński OFM, proboszcz parafii katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku i dziekan dekanatu ks. Michał Krygier, gwardian konwentu w Brodnicy o. Sylwester Brzeziński OFM oraz pełniący posługę na Ukrainie o. Roger Mularczyk OFM .

Ceremonia pogrzebowa zgromadziła liczną rzeszę wiernych, współbraci, sióstr zakonnych, przedstawicieli FZŚ, Kół Żywego Różańca i Rodzin Radia Maryja oraz krewnych Zmarłego.

Homilię pogrzebową wygłosił o. Rufin Maryjka OFM.

Po Eucharystii w swoich mowach pożegnalnych Ojciec Prowincjał, o. Mariusz Dębiński OFM i siostrzeniec śp. o. Piotra podkreślali pracowitość i gorliwość duszpasterską Zmarłego w Polsce i za granicą oraz jego głęboką cześć do Matki Bożej – której ułożył wiele pieśni maryjnych i której pieśni grał na trąbce z wieży kościoła w Landshut. Stąd też symboliczny jest dzień jego śmierci w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP i dzień pogrzebu we wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe.

Ks. bp Stanisław Gębicki odprawił obrzęd ostatniego pożegnania Zmarłego.

Po Mszy św. ciało śp. o. Piotra Grążawskiego OFM zostało odprowadzone na cmentarz parafialny we Włocławku.

Polecajmy Panu Bogu w naszych modlitwach śp. o. Piotra Grążawskiego OFM.

R. I. P.

© CRT 2012