Aktualności

09.03.2019

Wielki Post 2019 – liturgia stacyjna w Krakowie


W tym roku w Archidiecezji Krakowskiej po raz trzeci wierni mogą przeżywać okres Wielkiego Postu w kościołach stacyjnych.

Przez cały Wielki Post, który rozpoczął się w Środę Popielcową 6 marca, z wyjątkiem niedziel i Wielkiego Tygodnia, w kolejnych kościołach Krakowa będą odprawiane Msze św., którym będzie przewodniczył jeden z biskupów. Pielgrzymowanie rozpoczęło się w Środę Popielcową Eucharystią w katedrze na Wawelu, celebrowaną przez kardynała Stanisława Dziwisza.

Ta wielkopostna tradycja zrodziła się w Rzymie, gdzie do 313 r. papież nie miał wybudowanej katedry. Biskup Rzymu nawiedzał rzymskie kościoły związane z kultem męczenników, by sprawować w nich uroczystą Mszę św., w której uczestniczyli przedstawiciele wszystkich siedmiu regionów kościelnych Rzymu. Te starożytne obrzędy zanikły podczas niewoli awiniońskiej, przywrócił je Ojciec Święty św. Jan Paweł II w 1979 r.

Duchowość liturgii stacyjnej ma trzy zasadnicze wymiary. Pierwszym jest wymiar pokutny, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają słowa Bożego, trwają na modlitwie i podejmują post. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”; całe miasto staje się jakby Kościołem Boga, gdyż w każdej jego części wierni gromadzą się na liturgii pokutnej. W Krakowie „sieć stacyjna” obejmuje wszystkie dzielnice miasta. Trzecim aspektem liturgii stacyjnej jest przybycie biskupa do wspólnoty lokalnej. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła partykularnego.

W sobotę 9 marca kościołem liturgii stacyjnej Krakowa było nasze Sanktuarium św. Kazimierza Królewicza przy ul. Reformackiej. Uroczystej Mszy św. o godz. 16.15 przewodniczył i wygłosił okolicznościową homilię ks. bp Janusz Mastalski.

Koncelebrowali: Wikariusz Prowincji o. Rufin Maryjka OFM, definitor o. Grzegorz Chomiuk OFM, kustosz Sanktuarium o. Mariusz Uniżycki OFM i ks. Bogusław Mielec z Bazyliki Mariackiej. Asystę liturgiczną pełnili klerycy naszego WSD.

Na zakończenie Eucharystii ks. bp Janusz Mastalski udzielił wiernym uroczystego błogosławieństwa.

wykaz kościołów stacyjnych Archidiecezji Krakowskiej na:

https://diecezja.pl/aktualnosci/koscioly-stacyjne-w-krakowie-wielki-post-2019/

© CRT 2012