Aktualności

11.04.2019

Msza św. w intencji śp. Janusza Kurtyki i ofiar katastrofy smoleńskiej


W środę 10 kwietnia 2019 r., w dziewiątą rocznicę tragedii pod Smoleńskiem w której zginęło dziewięćdziesiąt sześć osób, z inicjatywy pracowników oddziału IPN w Krakowie w Sanktuarium św. Kazimierza w Krakowie o godz. 13.00 została odprawiona Msza św. w intencji prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu śp. prof. Janusza Kurtyki i ofiar tej katastrofy.

Mszy św. przewodniczył i wygłosił okolicznościową homilię, nawiązującą do Ewangelii z dnia, rektor WSD i definitor o. Alojzy Warot OFM.

Koncelebrowali: wiceprzewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej ks. prof. Józef Marecki, Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM i Wikariusz Prowincji o. Rufin Maryjka OFM.

W Liturgię Słowa czynnie włączyli się najmłodsi wiekiem pracownicy Kolegium IPN oddział Kraków.

We Mszy św. modlili się licznie zgromadzeni wierni, m.in. żona zmarłego Zuzanna Kurtyka i najbliższa rodzina, dyrektor oddziału IPN w Krakowie Filip Musiał oraz pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. Służbę liturgiczną ołtarza pełnili klerycy naszego seminarium.

Na zakończenie Eucharystii dyrektor krakowskiego oddziału IPN Filip Musiał podziękował kapłanom, rodzinie, przyjaciołom, pracownikom IPN i wszystkim obecnym za przybycie, pamięć i modlitwę.

Ks. prof. Józef Marecki również wyraził wdzięczność przybyłym za modlitwę i pamięć o tamtym tragicznym dniu. Stwierdził, że Sanktuarium św. Kazimierza Królewicza stało się świątynią Instytutu Pamięci Narodowej, gdyż śp. Janusz Kurtyka w czasach działalności w krakowskim oddziale i pracownicy tej instytucji tu przychodzili i nadal przychodzą, aby nabierać sił do pracy; to tutaj co roku 10 kwietnia są celebrowane Msze św. w intencji ofiar tej katastrofy.

Następnie pod tablicą pamiątkową poświęconą śp. Januszowi Kurtyce, odsłoniętą 8 kwietnia 2011 r., wieniec złożyła żona zmarłego Zuzanna Kurtyka w asyście dyrektora Filipa Musiała oraz przedstawiciele Zakonu Rycerzy Jana Pawła II.

 

Kraków: Msza św. za duszę śp. Janusza Kurtyki

Niech ta dzisiejsza rocznica tragicznego 10 kwietnia 2010 r., kiedy Polacy będą wspominać swoich wielkich rodaków, którzy zginęli pod Smoleńskiem, wzbudzi w nas na nowo zapał służby pamięci narodowej – apelował dziś w Krakowie franciszkanin o. Alojzy Warot OFM.

W kościele św. Kazimierza w rocznicę katastrofy smoleńskiej, gdzie w dzisiejsze popołudnie odprawiono Mszę świętą w intencji b. prezesa IPN Janusza Kurtyki, zgromadzili się m.in. członkowie jego rodziny i pracownicy krakowskiego oddziału Instytutu.

Jak przypomniał w homilii franciszkanin o. Alojzy Warot OFM, w tym dniu warto uświadomić sobie, że wspomnienie Kurtyki „jest dla nas także potwierdzeniem tego wielkiego dzieła, które służy prawdzie, a którym jest Instytut Pamięci Narodowej”. Podkreślał również, że historia, której „z pasji i zawodowego wyboru” poświęcił się Kurtyka, jest „jedną z tych – chciałoby się powiedzieć – uprzywilejowanych przestrzeni służby w narodzie”.

- Przez taką służbę człowiek w pełni realizuje swoje człowieczeństwo, a chrześcijanin dodatkowo staje wobec tajemnicy Tego, który sam siebie nazywa Prawdą, i który mówi, że „tylko prawda nas wyzwoli” – podkreślił o. Warot.

- Jakże wymowne jest, iż próby zatarcia pamięci o takich Polakach jak pan prezes wiążą się nieustannie z zastraszaniem i groźbą likwidacji dzieła, któremu przewodniczył, najpierw tutaj, w Krakowie, a potem w wymiarze ogólnopolskim w Warszawie – podkreślał kapłan. - Czy w jakimś sensie nie jest to próba pozbawienia nas pamięci? Bez pamięci narodowej nie ma narodu – wskazywał.

Jak ocenił, IPN – „służąc pamięci – służy narodowi, jego tożsamości, a przez to jego bytowi”. - Niech więc ta dzisiejsza rocznica tragicznego 10 kwietnia 2010 roku – kiedy w tylu miejscach w naszej ojczyźnie, w tylu kościołach, na tylu placach Polacy będą wspominać swoich wielkich rodaków, którzy zginęli pod Smoleńskiem – wzbudzi w nas na nowo zapał służby pamięci narodowej – apelował. - Nie dla zamykania się w tym, co było, ale dla kształtowania świetlanej przyszłości obywateli i ojczyzny, która przynależy do wielkiej rodziny ludzkiej – wskazywał.

Janusz Kurtyka był historykiem, specjalizował się w historii Polski późnego średniowiecza, był miłośnikiem historii powojennej naszego kraju. Urodził się 13 sierpnia 1960 r. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1979 r. działał w opozycji demokratycznej w Krakowie, był m.in. członkiem Komitetu Założycielskiego NZS UJ. W latach 2000-2005 był dyrektorem i organizatorem oddziału IPN w Krakowie, w grudniu 2005 r. został zaprzysiężony na prezesa IPN. Za kadencji Kurtyki IPN koncentrował się na śledztwach ws. zbrodni aparatu władzy z lat 70. i 80. oraz na projektach badawczych dotyczących opozycji z tych lat. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Miał 49 lat.

Dziś w kraju trwają obchody dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udała się na uroczystości do Katynia.

za: https://niezalezna.pl/267061-krakow-msza-za-dusze-sp-janusza-kurtyki

© CRT 2012