Aktualności

16.04.2019

Dursztyn: Niedziela Palmowa, wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy


Wiara rodzi się z tego, co się słyszy. Ale też z tego, co się widzi… Oto co zobaczyła dziś nasza wiara!

Piękne widowisko stało się dzisiaj naszym udziałem. Pod okiem Ojców Franciszkanów i Sióstr Niepokalanek dzieci i młodzież odtworzyły wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy.

Uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy zgromadził w Niedzielę Palmową u sióstr na Skałce nie tylko dursztynian, ale też mieszkańców z okolicznych wiosek.

Przygotowania do tego wydarzenia trwały przez cały miniony tydzień. Dziewczęta ćwiczyły taniec z gałązkami palmowymi, a starsi chłopcy role uczniów Jezusa i role żydowskich arcykapłanów. Tradycyjnie już w postać Pana Jezusa wcielił się Dominik Bryksy. I to jemu przypadło w udziale dosiadanie wypożyczonego aż spod Nowego Sącza osiołka. W tym roku osiołek i towarzyszący mu kucyk przyjechały do Dursztyna spod Złotej – rodzinnej miejscowości ojca proboszcza. Gdy przebrany za Jezusa Dominik Bryksy dosiadł już osiołka, dziewczęta w radosnym, roztańczonym orszaku wybiegły mu naprzeciw i zaprowadziły aż do bram świątyni.

Czułem się tak, jakbym naprawdę był w Jerozolimie – podsumował widok nagrywający całe wydarzenie Marian Palluth z Tv Podhale.

Jak widać obawy o pogodę i o to, czy osiołek da się w ogóle poprowadzić, okazały się bezzasadne. Punktualnie o 10.30 ruszyła więc procesja spod klasztoru w stronę kościoła. Najpierw nastąpiło przywitanie Pana Jezusa i jego uczniów, a następnie cały orszak z radosnymi okrzykami hosanna udał się w stronę świątyni. Tam dziewczęta wykonały taniec wokół Jezusa, a proboszcz o. Józef Kiełbasa OFM odczytał stosowny fragment z Ewangelii.

Dzieci z palmowymi gałązkami czynnie uczestniczyły też we Mszy św.

Krystyna Waniczek

za: http://dursztyn-spisz.pl/?p=35615

http://dursztyn-spisz.pl/?p=29859

video na: https://www.youtube.com/watch?v=LK59RuFuy5U

© CRT 2012