Aktualności

24.04.2019

Franciszkańskie „jajeczko”


W Wielką Sobotę w południe przełożeni krakowskich prowincji i klasztorów franciszkańskich trzech zakonów podzielili się poświęconym jajkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia.

Gospodarz tegorocznego przyjęcia, o. Jarosław Kania OFM – gwardian klasztoru Braci Mniejszych pod Wawelem wyraził radość, że wszyscy przełożeni bez wyjątku chcieli się razem spotkać przy wielkanocnym stole i wspólnie radować się ze zmartwychwstania Pana.

Wyższy przełożony Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP, o. Teofil Czarniak OFM powiedział, że często ludzi największym lękiem napełnia śmierć, bo wszystko się kończy. „Jednak święta Wielkiej Nocy, pusty grób Chrystusa przełamują ten lęk, dają też ogromną nadzieję zarówno w trudnościach, jak i na zakrętach życiowych” – zauważył prowincjał. „Wszystkim Wam, drodzy bracia, którzy również zmagacie się i ze swoimi własnymi słabościami, i ze słabościami swoich braci, z którymi żyjecie, pracujecie, jesteście, życzę by to zmartwychwstanie Pańskie, to zwycięstwo Chrystusa dawało wam siłę i nadzieję na każdy dzień” – winszował.

Przełożeni czterech prowincji i ośmiu klasztorów nawiedzili też kościół, aby adorować Chrystusa w Grobie Pańskim, którego tło stanowi „Golgota” Tadeusza Popiela – płótno z 1910 r. ze Lwowa.

W tym roku po Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP peregrynują relikwie św. Bernardyna ze Sieny, które do krakowskiego konwentu dotrą na święto patronalne klasztoru. O. Jarosław Kania OFM zaprosił wszystkich przełożonych do udziału w odpuście planowanym na niedzielę 19 maja o godz. 18.30.

Następne wspólne franciszkańskie spotkanie przy świątecznym stole odbędzie się w Wigilię Bożego Narodzenia w klasztorze przy ul. Reformackiej w Krakowie.

za: https://www.franciszkanie.pl/artykuly/franciszkanskie-jajeczko

© CRT 2012