Aktualności

20.05.2019

Obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego na Senatorskiej


W dniach 5-11 maja br. parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Warszawie, w której pełnią posługę duszpasterską nasi Współbracia, włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego.

Siedmiu znakomitych aktorów przeprowadziło nas przez dwanaście rozdziałów Ewangelii św. Jana. Ogromne podziękowania dla: Danuty Stenki, Mai Barełkowskiej, Piotra Cyrwusa, Wiesława Komasy, Marcina Kwaśnego, Zbigniewa Dziducha i Dariusza Kowalskiego oraz dla naszych Współbraci z miejscowej Wspólnoty – za przygotowanie rozważań. Bogu niech będą dzięki!

opr. o. Lech Dorobczyński OFM

Tydzień Biblijny. Stenka, Cyrwus, Królikowski czytają św. Jana

Narodowym Czytaniem Pisma Świętego rozpoczną się 5 maja obchody XI Tygodnia Biblijnego. W Warszawie przewodnikami przez 12 rozdziałów Ewangelii św. Jana będą aktorzy.

Już od 5 do 11 maja w kościele św. Antoniego przy ul. Senatorskiej 31 w Warszawie po Mszy św. o godz. 18 odbędzie się wspólne czytanie Ewangelii św. Jana. Poprowadzą je mistrzowie słowa: Danuta Stenka, Maja Barełkowska, Piotr Cyrwus, Wiesław Komasa, Zbigniew Dziduch, Marcin Kwaśny i Paweł Królikowski.

Janowa Ewangelia jest lekturą na XI Ogólnopolski Tydzień Biblijny, który w  tym roku odbędzie pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego Listu św. Piotra: "Głosili Ewangelię mocą Ducha Świętego" (1 P 1,12). Zainauguruje go 5 maja Narodowe Czytanie Pisma Świętego. 

Oba wydarzenia będą nawiązywały również do pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1979 r. – Była to przełomowa pielgrzymka, która miała ogromny wpływ nie tylko na życie duchowe, ale również społeczne Polaków. Od niej wszystko się zaczęło – przypomina ks. prof. Henryk Witczyk, pomysłodawca Tygodnia Biblijnego oraz Narodowego Czytania Biblii.

Z okazji Tygodnia Biblijnego 7 maja o godz. 19 w kościele św. Franciszka z Asyżu (ul. Hynka 4a) konferencję o modlitwie "Zdrowaś Maryjo..." wygłosi ks. Wojciech Kluj OMI.

Niedzielnym obchodom towarzyszyć będą dwie transmitowane na antenach Telewizji Polskiej celebracje. O godz. 7 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach Mszy św. będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Z kolei na Jasnej Górze o godz. 13. Eucharystię odprawi metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Na antenie telewizji publicznej emitowany będzie także spot promujący codzienną lekturę Pisma Świętego.

Na zakończenie Tygodnia Biblijnego 10 i 11 maja w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym „Dobre Miejsce” na Bielanach odbędzie się finał ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego dla alumnów diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych. W szranki staną klerycy z 50 seminariów. Aby zdobyć nagrodę główną, ufundowaną przez księży pallotynów pielgrzymkę do Ziemi Świętej, będą oni musieli wykazać się doskonałą znajomością Księgi Tobiasza i Księgi Judyty.

Organizatorem Narodowego Czytania Pisma Świętego jest Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, Fundacja im. Rodziny Ulmów „Soar” i Fundacja Dabar. Wydarzenie objęli patronatem honorowym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i premier Mateusz Morawiecki.

za: https://warszawa.gosc.pl/doc/5531481.Tydzien-Biblijny-Stenka-Cyrwus-Krolikowski-czytaja-sw-Jana/2

© CRT 2012