Aktualności

21.05.2019

Zmarł Ojciec Krzysztof Smoła OFM (1975-2019)


W poniedziałek rano 20 maja 2019 r., w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, odszedł do Pana nasz Współbrat – śp. o. Krzysztof Smoła OFM. Przeżył 44 lata, jako kapłan 18 lat, w Zakonie 25 lat.

śp. o. Krzysztof Andrzej Smoła OFM

Śp. o. Krzysztof Andrzej Smoła OFM, syn Zdzisława i Franciszki zd. Trojanowicz, urodził się 21 lipca 1975 r. w Szymbarku. Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił 14 sierpnia 1994 r. w Zakliczynie. Pierwszą profesję zakonną złożył 15 sierpnia 1995 r. w Zakliczynie, profesję uroczystą 4 października 1999 r. w Krakowie. W latach 1995 - 2001 studiował filozofię i teologię w naszym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie – Bronowicach, święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Wiktora Skworca w dniu 19 maja 2001 r. w Krakowie. Pełnił posługę duszpasterską jako wikariusz domu i parafii, ekonom domu oraz gwardian w klasztorach we Włoszech: w San Remo, La Spezia i Pietra Ligure. Od grudnia 2012 r. należał do Wspólnoty w San Remo, której był gwardianem.

*     *     *

Liturgia pożegnalna w kościele klasztornym pw. św. Anny w Bieczu odbyła się w piątek 24 maja. Od godziny 17.00 o. Janusz Trojanowicz OFM prowadził Różaniec, a po nim śpiewane Nieszpory w intencji Zmarłego śp. o. Krzysztofa.

Mszy św. żałobnej o godz. 18.00 przewodniczył Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM; koncelebrowało 21 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, m.in.: rodzony brat zmarłego – ks. Grzegorz Smoła, Wikariusz Prowincji o. Rufin Maryjka OFM, dziekan Dekanatu Biecz ks. kanonik  Czesław Stanaszek, dyrektor Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Franciszkanów w Wieliczce o. Krzysztof Bobak OFM, gwardian miejscowej Wspólnoty o. Tomasz Kupczakiewicz OFM oraz pełniący posługę duszpasterską we Włoszech: o. Piotr Wach OFM i o. Paweł Rosołowski z San Remo, o. Paweł Sambor z Rzymu i o. Piotr Mróz z Voghera.

Homilię pogrzebową wygłosił o. Tomasz Michalik OFM.

Służbę liturgiczną ołtarza pełnili uczniowie Kolegium Serafickiego w Wieliczce, nasi postulanci i nowicjusze. Asystował poczet sztandarowy Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Franciszkanów, którego śp. o. Krzysztof był absolwentem.

Po Mszy św. żałobnej nasi ojcowie odprowadzili ciało Zmarłego z kościoła do karawanu, którym przewieziono je do Ropy.

*     *     *     *     *

Ceremonie pogrzebowe w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Ropie rozpoczęły się w sobotę 25 maja o godz. 9.00. Po odmówionym Różańcu w intencji Zmarłego, Mszy św. pogrzebowej o godz. 11.00 przewodniczył ks. Grzegorz Smoła. Koncelebrowało 65 księży zakonnych i diecezjalnych, m.in.: Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM, rektor WSD i definitor o. Alojzy Warot OFM, wicerektor WSD i definitor o. Grzegorz Chomiuk OFM; definitorzy: o. Jacek Biegajło OFM i o. Klaudiusz Bartos OFM; Ekonom Prowincji o. Mariusz Uniżycki OFM; byli Prowincjałowie: o. Wacław Michalczyk OFM i o. Nikodem Gdyk OFM; Magister Nowicjatu o. Wacław Bujak OFM, gwardian bieckiego konwentu o. Tomasz Kupczakiewicz OFM, dziekan Dekanatu Ropa i proboszcz parafii ks. Stanisław Porębski; proboszcz parafii w Piasecznie, w której pełni posługę ks. Grzegorz Smoła – ks. prałat Zbigniew Pruchnicki oraz pełniący posługę duszpasterską we Włoszech: o. Piotr Wach OFM i o. Paweł Rosołowski z San Remo, o. Paweł Sambor z Rzymu, o. Piotr Mróz z Voghera i o. Adrian Maźnicki z Somma Vesuviana oraz o. Tymoteusz Marszałek posługujący w Ziemi Świętej.

Homilię pogrzebową wygłosił o. Józef Ochał OFMCap, autor książki o śp. o Krzysztofie Smole OFM: „Razem przy ognisku w San Remo”.

Oprawę liturgiczną Mszy św. ubogaciły chóry parafialne z Ropy i Szymbarku. Po Eucharystii w swoich mowach pożegnalnych o. Jacek Koman OFM, o. Piotr Wach OFM, ks. Stanisław Porębski, ks. prałat Zbigniew Pruchnicki, ks. Grzegorz Smoła oraz przedstawiciele rodziny i parafii przedstawili postać śp. o. Krzysztofa Smoły OFM i podziękowali kapłanom i braciom zakonnym, Siostrom Służebniczkom Dębickim BDNP oraz licznie przybyłym wiernym za modlitwę. Podkreślali radość, uczciwość, łagodność i pogodę ducha; miłość Boga i bliźniego śp. o. Krzysztofa oraz jego gorliwość duszpasterską. Zwrócili uwagę na Jego pasję do kolarstwa, w którym osiągał znaczne sukcesy w Polsce i za granicą, a wypadek rowerowy 1 maja br. w wyścigu Klasyku Beskidzkim był przyczyną Jego przedwczesnej śmierci. Nie mógł przybyć na ceremonie pogrzebowe biskup z San Remo z powodu odbywającej się Konferencji Episkopatu Włoch; zaś tamtejsi parafianie zgromadzeni na modlitwach za Zmarłego nie mogli pomieścić się w kościele i prosili by przekazać wdzięczność za Jego posługę duszpasterską, osobowość i dobrze realizowane powołanie.

W ceremoniach pogrzebowych bardzo licznie uczestniczyli wierni z Ropy, krewni śp. o. Krzysztofa; Bracia, postulanci, nowicjusze i klerycy z naszej Prowincji; Siostry Służebniczki Dębickie BDNP, wśród których realizuje swoje powołanie s. Barbara Smoła BDNP – rodzona siostra Zmarłego oraz delegacja wiernych z Piaseczna.

Proboszcz ks. Stanisław Porębski i ks. Grzegorz Smoła odprawili obrzęd ostatniego pożegnania Zmarłego.

Po Mszy św. ciało śp. o. Krzysztofa Smoły OFM zostało odprowadzone na cmentarz parafialny w Ropie, ceremonii złożenia do grobu przewodniczył ks. Stanisław Porębski.

Polecajmy Panu Bogu w naszych modlitwach śp. o. Krzysztofa Smołę OFM.

R. I. P.

ostatnie zdjęcie za: https://naszosie.pl/wp-content/uploads/2019/05/Krzysztof-Smo%C5%82a-696x464.jpg

© CRT 2012