Aktualności

08.06.2019

Wystawa śladami Czcigodnego Sługi Bożego Brata Alojzego Kosiby OFM


W niedzielę 2 czerwca w Wielickiej Mediatece otwarta została wystawa pt. „Miejsca związane z Bratem Alojzym”, przedstawiająca obrazy z Libuszy, Biecza, Jarosławia oraz Kazimierz Dolnego. Natomiast o godz. 15.00 odbyła się projekcja filmu „Braciszek” w reżyserii Andrzeja Barańskiego.

W dniach od 27 maja do 5 czerwca 2019 r. w naszym mieście przebywają artyści z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki z Kazimierza Dolnego w ramach pleneru malarskiego pt. „Sługa Boży Brat Alojzy Kosiba OFM – kwestarz i jałmużnik klasztoru w Wieliczce”. Pomysłodawcą projektu jest o. Nikodem Gdyk OFM z Komisariatu Ziemi Świętej, a partnerami wydarzenia: Miasto i Gmina Wieliczka, Komisariat Ziemi Świętej w Krakowie, Klasztor OO. Franciszkanów w Wieliczce oraz Liceum Ogólnokształcące Franciszkanów w Wieliczce.

Brat Alojzy Kosiba, nazywany „świętym jałmużnikiem”, apostołem dobroci i ubogich, który przez niemal całe życie zakonne związany był z Wieliczką i okolicznymi miejscowościami. Słynął z pogody ducha, prostoty, żarliwej wiary i ogromnej wrażliwości, szczególnie wobec potrzebujących.

za: https://www.wieliczka.eu/pl/201129/15005/wystawa-sladami-alojzego-kosiby.html

© CRT 2012