Aktualności

16.07.2019

Zwieńczenie obchodów 60-lecia istnienia Kolegium Serafickiego w Wieliczce


Społeczność Prywatnego Liceum Franciszkanów w Wieliczce już przeszło rok świętuje 60 lat swojego bytowania na ziemiach małopolski.

Inauguracja wielkiego jubileuszu miała miejsce w lutym minionego roku, wraz z pielgrzymką społeczności szkolnej do Ziemi Świętej. Kolejne miesiące przebiegały pod hasłem przygotowań do właściwych uroczystości, które miały miejsce we wrześniu ub.r. w Wieliczce. W maju tego roku uczniowie, wychowawcy oraz profesorowie udali się do Lwowa, kolebki Niższego Seminarium Duchownego założonego przez oo. Reformatów. Zwieńczeniem jubileuszu natomiast była pielgrzymka śladami św. Franciszka z Asyżu oraz św. Antoniego po ziemi włoskiej.

Wspomniana pielgrzymka miała miejsce od 1 do 10 lipca br. i zebrała 50 sympatyków naszego Kolegium, którzy chętnie w miejscach uświęconych obecnością naszego Zakonodawcy, składali Bogu dziękczynienie za obecność Prywatnego Liceum Franciszkanów w Wieliczce. Pielgrzymi wędrowali m.in. do sanktuarium w Padwie, Asyżu, Grecio, Rzymie, Manopello, Lanciano, Loreto, San Giovani Rotondo i wielu innych. Niesamowite wrażenie na naszych sympatykach wywarła Bazylika Piotra i Pawła na Watykanie, zwłaszcza gdy widzieli ją po raz pierwszy w życiu.

Pielgrzymowicze każdego dnia uczestniczyli w Eucharystii w najpiękniejszych włoskich świątyniach, oraz rozważali Słowo Boże wraz ze swoimi duchowymi przywódcami: o. Krzysztofem Bobakiem OFM, o. Pawłem Kondratiukiem OFM oraz o. Michałem Laskowskim OFM. Wśród tych ćwiczeń i zmagań duchowych organizatorzy zadbali także o relaks dla ciała – całodzienny pobyt nad Adriatykiem w okolicach wzgórza Michała Archanioła w Gargano. Całe 10 dni w słonecznej Italii niezwykle zintegrowało wspólnotę pielgrzymkową i pozwoliło przeżywać czas w radości i na modlitwie.

opr. o. Michał Laskowski OFM

© CRT 2012