Aktualności

02.09.2019

Rodzinnie, wesoło, z historią w tle


15 sierpnia, jak co roku od 13 lat przy klasztorze w Kętach, odbył się Festyn Franciszkański. Wydarzenie współorganizowane było przez Powiat Oświęcimski.

Festyn, to znakomita okazja do wspólnej zabawy w ramach pikniku rodzinnego, promującej dziedzictwo kulturowe Powiatu Oświęcimskiego, a przy tym – wsparcia remontu barokowego klasztoru. W programie festynu znalazło się wiele atrakcji, od koncertów muzycznych, prezentacji i pokazów po degustacje i zabawy, którym towarzyszyły atrakcyjne nagrody (rower, sprzęt AGD, meble, a nawet… lot samolotem!). Imprezę prowadził o. Mariusz Tabor OFM. W finałowym koncercie wystąpiła warszawska kapela Chessband – zespół grający muzykę, inspirowaną folklorem miejskim w Polsce i na świecie.

Głównym celem kęckich Festynów Franciszkańskich jest promocja zabytkowego zespołu klasztornego wpisanego do rejestru Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pod numerem A-467 z 18.12.1986 [A-861/M]

Zespół klasztorny: kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, klasztor Braci Mniejszych, cmentarz przykościelny, mur z bramkami i kapliczkami – Stacjami Męki Pańskiej, powstał na przełomie XVII i XVIII wieku z inicjatywy chorążego krakowskiego i rycerza chorągwi husarskiej Andrzeja z Żydowa. Uroczysta konsekracja miała miejsce 4 października 1714 r. przez bp. krakowskiego Kazimierza Łubieńskiego.

Jednonawowy kościół zbudowany na planie prostokąta posiada kolebkowe sklepienia z lunetami. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest Pieta z I połowy XV wieku, nieznanego autora. Od ponad 10 lat zabudowania klasztorne wraz z otoczeniem są systematycznie odnawiane.

za: https://www.powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/rodzinnie-wesolo-z-historia-w-tle/

zdjęcia: http://www.mamnewsa.pl/kultura-rozrywka/rozpoczal-sie-festyn-franciszkanski-wieczorem-koncert

© CRT 2012