Aktualności

24.08.2020

Uroczyste rozpoczęcie Nowicjatu 2020/2021


Tradycyjnie w wigilię uroczystości Wniebowstąpienia NMP, w piątek 14 sierpnia 2020 r., w Domu Nowicjackim w Zakliczynie siedmiu Braci Nowicjuszów kanonicznie rozpoczęło następny etap formacji franciszkańskiej – Nowicjat.

Po Mszy św. o godz. 19.00, w Kościele Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie, podczas Nieszporów odbyła się liturgia przyjęcia do Nowicjatu, której przewodniczył Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM w asyście Magistra Nowicjatu o. Jakuba Mentla OFM, Wicemagistra Nowicjatu o. Adriana Maźnickiego OFM oraz Braci z Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP: Wikariusza Prowincji o. Gwidona Hensla OFM, definitora o. Klaudiusza Barana OFM, Magistra Nowicjatu o. Rufina Kyca OFM i Wicemagistra Nowicjatu o. Maksymina Ferenca OFM.

Zgodnie z tradycją naszej bratniej Prowincji, Nowicjusze otrzymali pobłogosławione przez Ojca Prowincjała habity, cingula i Koronki Franciszkańskie.

Do Nowicjatu zostało przyjętych siedmiu Braci, którzy podpisali dobrowolność rozpoczęcia przez siebie franciszkańskiego życia zakonnego w „Księdze Nowicjuszy”.

Od tego momentu nasi Bracia, którzy odbyli roczny Postulat w Pilicy k/Zawiercia: now. Maksymilian Kamil Gwizdała OFM, now. Hubert Kaliński OFM, now. Marcin Prońko OFM, now. Mateusz Suchecki OFM i now. Sebastian Paweł Wiśniewski OFM oraz dwaj Bracia z Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP: now. Nereusz Dawid Pakosz OFM i now. Leopold Tomasz Strączek OFM zostali kanonicznie przyjęci do Zakonu Braci Mniejszych.

W uroczystym rozpoczęciu Nowicjatu wzięli udział również: definitor i Magister Profesów Czasowych o. Grzegorz Chomiuk OFM, Prowincjalny Animator Powołań o. Piotr Gądek OFM i Prowincjalny Delegat ds. RODO i Ochrony Młodzieży o. Rafał Waluch OFM oraz Bracia z konwentu zakliczyńskiego.

Przez najbliższe 12 miesięcy Nowicjusze bliżej zapoznają się życiem i charyzmatem Braci Mniejszych oraz będą pogłębiali i rozeznawali swoje powołanie, przygotowując się do złożenia swoich pierwszych ślubów zakonnych.

Obrzęd przyjęcia zakończyło uroczyste błogosławieństwo udzielone przez Ministra Prowincjalnego o. Jacka Komana OFM.

Polecajmy Panu Bogu w naszych modlitwach Braci, którzy rozpoczęli Nowicjat, prosząc dla nich o obfite błogosławieństwo i potrzebne łaski oraz orędownictwo Wniebowziętej Matki Bożej i św. Franciszka z Asyżu w wytrwaniu w powołaniu i ciągłym rozwoju duchowym.

© CRT 2012