Aktualności

25.08.2020

O. Rufin Maryjka OFM referentem Wydziału Zakonnego w Krakowie


23 sierpnia br. ogłoszono drugą część tegorocznych zmian personalnych w Archidiecezji Krakowskiej. Wśród nominowanych znalazł się o. Rufin Maryjka OFM, który został referentem Wydziału Zakonnego Kurii Metropolitalnej. W Archidiecezji Krakowskiej jest najwięcej osób konsekrowanych spośród wszystkich diecezji w Polsce.

O. Rufin Maryjka OFM urodził się 6 kwietnia 1954 r. we Włocławku. W 1973 r., po zdaniu matury we włocławskim Liceum Ziemi Kujawskiej wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych w krakowskiej Prowincji Matki Bożej Anielskiej; skąd z Domu nowicjatu w Przemyślu na dwa lata został wezwany do służby wojskowej w jednostce „kleryckiej” w Brzegu. Po powrocie do Zakonu seminaryjne studia teologiczne ukończył w międzyzakonnym Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. Śluby wieczyste złożył 18 lutego 1980 r., natomiast święcenia kapłańskie przyjął 25 kwietnia 1981 r. Jako kapłan pracował w pionie formacji zakonnej (wychowawca kleryków), a także jako sekretarz Prowincji. W latach 1992 -1998 odbył studia specjalistyczne z filozofii w Papieskim Uniwersytecie Antonianum Zakonu Braci Mniejszych w Rzymie, a następnie do czasu Kapituły Prowincjalnej w 2011 r.  pracował we Włoszech na placówce prowadzonej przez krakowską Prowincję Zakonu.

13 września 2011 roku został wybrany przez Zarząd Generalny Zakonu Braci Mniejszych nowym Ministrem Prowincjalnym Prowincji Matki Bożej Anielskiej. Po zakończeniu kadencji prowincjała podczas Kapituły Prowincjalnej 17 maja 2017 r. został wybrany Wikariuszem Prowincji. Od maja 2019 roku pełni posługę delegata KWPZM w Archidiecezji Krakowskiej.

za: https://www.zyciezakonne.pl/wiadomosci/kraj/o-rufin-maryjka-ofm-referentem-wydzialu-zakonnego-w-krakowie-97312/

© CRT 2012