Aktualności

28.09.2020

Zmarł Ojciec Albert Matuszyk OFM (1938-2020)


W piątek 25 września 2020 r. w godzinach porannych, w klasztorze w Krakowie – Azorach, odszedł do Pana nasz Współbrat – o. Albert Kazimierz Matuszyk OFM. Przeżył 82 lata, w Zakonie 63 lata, jako kapłan 54 lata.

śp. o. Albert Kazimierz Matuszyk OFM

O. Albert Kazimierz Stanisław Matuszyk OFM urodził się 13 listopada 1938 r. w Ropie (powiat Gorlice, diecezja tarnowska). Do Zakonu wstąpił 26 września 1957 r. w Wieliczce, pierwszą profesję czasową złożył 27 września 1958 r. w Wieliczce, zaś profesję uroczystą 21 września 1962 r. w Krakowie. W latach 1959 –1966 studiował filozofię i teologię w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie, święcenia kapłańskie przyjął 26 marca 1966 r. w Krakowie z rąk ks. biskupa Juliana Groblickiego. Pełnił posługę duszpasterską jako spowiednik, rekolekcjonista, kapelan szpitala i katecheta oraz przełożony, wikariusz i ekonom domu, wikariusz parafii w klasztorach: w Krakowie św. Kazimierza, Krakowie – Bronowicach, Bieczu, Zakliczynie, Włocławku, Brzezinach, Koninie, Krakowie – Azorach, Jarosławiu, Chełmie i Dursztynie. Od grudnia 2012 r. należał do Wspólnoty w Krakowie – Azorach.

Ceremonie pogrzebowe w naszym kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie – Azorach rozpoczęły się w środę 30 września o godz. 11.00 odmówieniem Różańca w intencji Zmarłego. Mszy św. pogrzebowej o godz. 11.30 przewodniczył Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM, koncelebrowało 39 księży, m.in.: dziekan dekanatu Niedzica ks. Józef Bednarczyk, definitor i były Prowincjał o. Nikodem Gdyk OFM, Ekonom Prowincji i definitor o. Krzysztof Bobak OFM, Magister Profesów Czasowych i definitor o. Grzegorz Chomiuk OFM; miejscowy gwardian, proboszcz parafii i definitor o. Klaudiusz Bartos OFM; wikariusz Wspólnoty i parafii o. Wiesław Tokarz OFM, Moderator Formacji Ciągłej o. Alojzy Warot OFM, Magister Postulatu o. Tomasz Kobierski OFM, i Animator ds. Powołań o. Piotr Gądek OFM. W ceremoniach pogrzebowych bardzo licznie uczestniczyli wierni z Krakowa – Azorów, krewni śp. o. Alberta (również dwie rodzone siostry), Bracia z naszej Prowincji, klerycy, postulanci i Siostry zakonne.

Homilię pogrzebową wygłosił o. Klaudiusz Bartos OFM.

Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM odprawił obrzęd ostatniego pożegnania Zmarłego.

Po Mszy św. ciało śp. o. Alberta Matuszyka OFM zostało odprowadzone przez o. Nikodema Gdyka OFM na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie i złożone w grobowcu franciszkańskim.

Polecajmy Panu Bogu w naszych modlitwach śp. o. Alberta Matuszyka OFM.

R. I. P.

© CRT 2012