Archiwum wydarzeń

24.12.2012

„Podziemna” Pasterka w Wieliczce


Od początku XX wieku w Kopalni Soli w Wieliczce w wigilijny poranek 24 grudnia odprawiana jest na głębokości 101 m w kaplicy św. Kingi „podziemna” Pasterka.

W tegorocznej uczestniczyło ponad pół tysiąca wiernych – górników, mieszkańców Wieliczki i turystów. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył Minister Prowincjalny o. Rufin Maryjka OFM, celebrowali: dziekan wielicki ks. Zbigniew Gerle i kapelan kopalni o. Ludwik Kurowski OFM. „Życzę wam wszystkim, abyśmy w te święta, ale i wciąż, odchodząc od tego żłóbka tu w Wieliczce, umieli dzielić się tym co mamy, jak to czynimy w tych dniach, co było widać choćby na Rynku w Wieliczce czy w Krakowie” - mówił w homilii o. Rufin Maryjka, zwracając uwagę zebranym, że ważne jest „by nie tyle posiadać, ale być dla innych; by nie brać, ale dawać”.

Po Pasterce dzielono się opłatkiem i składano życzenia Bożonarodzeniowe. Prezes Kopalni Soli Kajetan d'Obyrn życzył wszystkim „zdrowia i życzliwych ludzi wokół”. Na zakończenie wspólnie śpiewano kolędy.

Dawni górnicy rozpoczynali pracę od uczestniczenia we Mszy św. w podziemnej kaplicy. Dzisiaj Msze święte w kaplicy św. Kingi odbywają się w każdą niedzielę oraz w święta górniczych patronek: św. Barbary i św. Kingi (4 grudnia i 24 lipca). Odprawia je kapelan Kopalni Soli o. Ludwik Kurowski OFM z naszego klasztoru w Wieliczce.


więcej na: http://www.kopalnia.pl/aktualnosci/z-zycia-firmy/bog-narodzil-sie-wsrod-soli-pasterka-101-m-pod-ziemia

               http://www.rp.pl/artykul/778482.html

               http://www.radiomaryja.pl/kosciol/pasterka-gornikow-w-wieliczce/ 

 

© CRT 2012