Aktualności

06.03.2021

Franciszkańska Konsulta Misyjna w Chorzowie


Pierwsze po półtorarocznej przerwie, wywołanej pandemią koronawirusa zebranie rozpoczęło się 24 lutego br. o godz. 17.00 poczęstunkiem przygotowanym przez gospodarza spotkania – o. Dymitra Żeglina OFM. Była to okazja do poznania nowych członków naszej grupy: o. Jarosława Kani OFM oraz o. Nikodema Gdyka OFM.

W dalszej części zebrania omówiono bieżące sprawy związane z wspólnym działaniem FKM. Przede wszystkim uaktualnione zostały dane teleadresowe, zaplanowano też doroczne warsztaty misjologiczne dla franciszkańskich seminarzystów pod hasłem: Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy, które odbędą się w dniach 23-27 sierpnia 2021 r. w Rychwałdzie. Do przedstawienia poszczególnych prelekcji zaproszono o. Kazimierza Szymczychę SVD, Sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz o. Nikodema Gdyka OFM, Komisarza Ziemi Świętej w Polsce. Zaplanowane też zostało wakacyjne spotkanie misjonarzy w dniach 22-25 czerwca br. w Wieżycy.

Wspólne nieszpory zakończyły oficjalną część pierwszego dnia obrad. W dalszej części Bracia dzielili się doświadczeniem pracy w swoich sekretariatach, wyzwaniami związanymi z pandemią i bieżącymi problemami misjonarzy.

Drugi dzień rozpoczęła Liturgia Godzin wraz w lokalną wspólnotą klasztorną oraz Eucharystia odprawiona w kościele razem z wiernymi.

Po śniadaniu wszyscy udaliśmy się do Katowic – Panewnik zobaczyć niedawno powstałe multimedialne muzeum misyjne, stworzone z inicjatywy o. Dymitra Żeglina OFM. Po drodze zatrzymaliśmy się, by zobaczyć budowę nowego klasztoru i kościoła. Na koniec zwiedziliśmy też bazylikę i usłyszeliśmy historię powstania panewnickiego klasztoru i seminarium franciszkańskiego w tym miejscu.

Po obiedzie rozstaliśmy się w nadziei na bliskie spotkanie.

Franciszkańską Konsultę Misyjną tworzą Sekretarze ds. Misji dziesięciu polskich Prowincji franciszkańskich (franciszkanów, franciszkanów konwentualnych i kapucynów).

br. Robert Kozielski OFM/red.

za: https://misje.franciszkanie.pl/franciszkanska-konsulta-misyjna-w-chorzowie/

© CRT 2012