Aktualności

22.05.2021

Spotkanie Braci juniorystów Konferencji Północnosłowiańskiej Zakonu Braci Mniejszych


Od 17 do 20 maja 2021 br., w Domu Pielgrzyma im. św. Rodziny w Wambierzycach odbyło się spotkanie Braci juniorystów pochodzących z czterech Prowincji Zakonu Braci Mniejszych w Polsce.

Organizatorem spotkania był sekretarz formacji i studiów Konferencji Północnosłowiańskiej Zakonu Braci Mniejszych, o. mgr lic. Samuel Cegłowski OFM z Prowincji św. Jadwigi.

W spotkaniu brało udział siedmiu juniorystów, jeden kleryk i trzech formatorów; z naszej Prowincji – magister profesów czasowych o. Grzegorz Chomiuk OFM oraz dwaj Bracia junioryści: br. Adam Raczkowski OFM i br. Florian Borsuk OFM.

W poniedziałek 17 maja, po przybyciu wszystkich na miejsce, zjazd rozpoczęto wieczornym spotkaniem braterskim. W drugim dniu, w liturgiczne wspomnienie św. Feliksa z Cantalice, Bracia uczestniczyli w porannej Mszy św. połączonej z jutrznią, a następnie od godziny 9.00 wysłuchali wykładu s. dr Władysławy Krasiczyńskiej CSSJ: „Ludzka strona życia konsekrowanego”. Po obiedzie Bracia zwiedzali Wambierzyckie zabytki, tj. osiemnastowieczną bazylikę pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz dziewiętnastowieczną ruchomą szopkę. Wieczorem odmówili godzinę czytań, nieszpory, adorowali Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, modlili się Różańcem wraz z miejscową wspólnotą oraz podziwiali iluminację wambierzyckiej bazyliki.

W środę 19 maja, po porannej Eucharystii z jutrznią, Bracia uczestniczyli w wykładzie o. dr. Emiliana Gołąbka OFM, którego tytuł brzmiał: „Zakonnik między „serviam”, a „non serviam”. Następnie, po modlitwach południowych i obiedzie podziwiali piękno Kotliny Kłodzkiej. O godzinie 17.30 uczestniczyli w nabożeństwie majowym w bazylice oraz odmówili godzinę czytań i nieszpory. Wieczorem odbyło się braterskie spotkanie.

W czwartek 20 maja, w święto św. Bernardyna ze Sieny, Bracia junioryści zakończyli swoje spotkanie uczestnictwem w uroczystej Mszy św. z jutrznią, w bazylice wambierzyckiej.

za: https://www.zyciezakonne.pl/wiadomosci/kraj/spotkanie-braci-juniorystow-konferencji-polnocnoslowianskiej-zakonu-braci-mniejszych-107251/

© CRT 2012