Aktualności

16.06.2021

Warszawa Mokotów: Rodzinny Piknik ze świętym Antonim


Rodzinny Piknik św. Antoni Padewski pobłogosławił obfitym deszczem. Na spotkanie licznie przybyły nie tylko rodziny z dziećmi, ale też młodzi ludzie, co bardzo cieszyło organizatorów, którzy zadbali o wiele atrakcji.

Franciszkanie OFM z warszawskiego Wierzbna (dzielnica Mokotów), Stowarzyszenie w Stronę Marzeń oraz Urząd Dzielnicy Mokotów, postanowili pomimo deszczowej i zimnej aury, zaryzykować i zaprosić do Ogródka Jordanowskiego przy ul. Janka Bytnara „Rudego” na Rodzinny Piknik ze Świętym Antonim.

Uroczystego otwarcia pikniku dokonał burmistrz dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski, zastępca burmistrza Anna Lasocka oraz proboszcz Parafii Matki Bożej Anielskiej o. Gerard Kołatek OFM.

Imprezę prowadził o. Łukasz Buksa OFM z Krakowa, można powiedzieć śmiało mistrz sceny, który profesjonalnie, z poczuciem humoru i z gorącym sercem królował na pikniku. Śpiewał, tańczył, prowadził rozmowy ze wszystkimi występującymi podczas pikniku, zachęcał dzieci, także ich rodziców, do korzystania z atrakcji, przygotowanych specjalnie na ten dzień. Zaglądał do każdego namiotu, rozmawiał z ich gospodarzami. Udało się! O. Łukasz przekonał także, swoim zachowaniem i postawą, że kapłan może też, wręcz powinien, umiejętnie wykorzystywać swoje talenty, by bawić ludzi, którzy po miesiącach zamknięcia byli spragnieni spotkania i uśmiechu. To się czuło.

Z zachowaniem reżimu sanitarnego, ze względu na pandemię Covid-19, uczestnicy pikniku, zaproszeni goście, a także organizatorzy, wysłuchali koncertu młodzieżowego zespołu AleGroo z Rabki, który rozkręcił piknik swoim występem. Młodzi, dynamiczni artyści, śpiewali po góralsku, prezentując także współczesne, znane utwory muzyczne. Przy okazji młodzi warszawiacy, także dorośli dowiedzieli się, jak w gwarze góralskiej, nazywane są instrumenty, na których grano oraz poszczególne elementy strojów.

Z dawnymi, uroczymi szlagierami, wystąpił zespół Sonta z Klubu Seniora, działającego przy Centrum Łowicka  na warszawskim Mokotowie. Z kolei młodzi, utalentowani artyści z Młodzieżowego Domu Kultury zaprezentowali współczesne światowe przeboje, dzieci z klasy zerowej, ze Szkoły Podstawowej 202 wraz z Panią nauczycielką, wyśpiewały bardzo atrakcyjny repertuar, którym interesowały się nie tylko ich rówieśnicy.

Siostra Jadwiga z Zakonu Sióstr Franciszkanek Niepokalanej, znajdującego się przy Parafii Matki Bożej Anielskiej, przygotowała z dziećmi przedstawienie o życiu świętych, m.in. o św. Antonim, św. Maksymilianie Marii Kolbe, św. Franciszku, bł. Anieli Salawie. Towarzyszył o. Tomasz Żychowicz OFM, grając na gitarze. Dzieci ubrane były w piękne stroje, upodobniając się do świętych, których przyszło im grać.

Samochód elektryczny policji i straży pożarnej budził ogromne zainteresowanie nie tylko dzieci, także ich rodziców. Zadbał o nie br. Mariusz Tomana OFM. Ponadto dzieci mogły rozwiązywać krzyżówki, uczestniczyć w zajęciach plastycznych, animacjach balonowych i sportowych, mogły zaopatrzyć się w dewocjonalia, gadżety, zająć się wyrabianiem slime-ów (a’la plastelina), pobawić się elektryczną kolejką, posmakować ciast domowych i bułeczek św. Antoniego, które cieszyły się wśród dzieci ogromnym powodzeniem. Zachęcał do smakowania br. Paweł Maciaś OFM.

Wolontariuszki z kolei próbowały namówić o. Dezyderiusza Pola OFM, do poczęstowania się ciastami, niestety nie udało im się tego uczynić. Nie zabrakło grochówki dla smakoszy tej zupy.

Ojcowie Franciszkanie, pomimo niedzielnych obowiązków, wpadali na piknik choć na chwilę, tak jak np. o. Zacheusz Baran OFM, gwardian klasztoru, żeby poczuć klimat imprezy, zapytać w czym pomóc, żeby porozmawiać z parafianami, posłuchać muzyki, zaśpiewać. O. Gerard Kołatek OFM, proboszcz parafii, inicjator pikniku, który dziękując na zakończenie imprezy, organizatorom, artystom, wolontariuszom oraz parafianom uczestniczącym, w pikniku rodzinnym, co podkreślał przy każdej okazji, zapewnił że drzwi kościoła i klasztoru, otwarte są dla każdego, za co otrzymał gromkie brawa.

opr. Barbara Jelonek

© CRT 2012