Aktualności

30.08.2021

Jubileusz Centrum Duchowości Franciszkańskiej „Culmen et Fons” w Pińczowie


W sobotę 28 sierpnia 2021 r. Centrum Duchowości Franciszkańskiej i Szpital Duchowy „Culmen et Fons” w Pińczowie uroczyście obchodzili 10-lecie swojej działalności.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 12.00 w Sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej w Pińczowie. Wiernych przywitał dyrektor Centrum i zarazem Sekretarz Prowincji ds. Misji i Ewangelizacji o. Teodor Knapczyk OFM, któremu towarzyszyli posługujący obecnie o. Pacyfik Iwaszko OFM i Józef Witko OFM.

W ramach Jubileuszu o. Teodor przypomniał historię Szpitala Duchowego, po czym o. Pacyfik wygłosił konferencję. Kolejnym punktem obchodów było wystawienie Najświętszego Sakramentu z modlitwami – adoracyjną, uwielbienia i wstawienniczą, prowadzonymi przez o. Józefa.

O godzinie 15:15 rozpoczęto prezentację niektórych agend z życia Prowincji. O. Krzysztof Bobak OFM przedstawił działalność prywatnego ogólnokształcącego liceum męskiego – Kolegium Serafickiego w Wieliczce.

Komisarz Ziemi Świętej o. Nikodem Gdyk OFM opowiadał o dzisiejszych problemach katolików tam zamieszkujących,

zaś Animator Prowincji ds. Powołań o. Piotr Gądek OFM przedstawił krótko sytuację związaną z powołaniami wśród młodzieży męskiej.

W przerwie wierni mieli czas na odpoczynek i posiłek przygotowany przez ośrodek Culmen et Fons. Mogli też nabyć książki autorstwa o. Józefa Witko OFM, o. Teodora Knapczyka OFM i o. Pacyfika Iwaszko OFM, a także wydawnictwa dotyczące Ziemi Świętej, pamiątki i dewocjonalia oraz zapoznać się z materiałami powołaniowymi i dotyczącymi naszej Prowincji.

O godzinie 16.00 rozpoczęto przygotowania do dziękczynnej Mszy św. pod przewodnictwem Ministra Prowincjalnego o. Jacka Komana OFM. Koncelebrowało 28 kapłanów, m.in.: o. Teodor Knapczyk OFM, o. Józef Witko OFM, o. Pacyfik Iwaszko OFM, Wikariusz Prowincji o. Rufin Maryjka OFM, definitorzy: o. Nikodem Gdyk OFM, o. Krzysztof Bobak OFM i o. Grzegorz Chomiuk OFM; pińczowski gwardian i kustosz Sanktuarium o. Eliasz Hetmański OFM, Wicemagister Nowicjatu o. Piotr Mróz OFM, o. Emilian Gołąbek OFM z Prowincji św. Jadwigi oraz księża z parafii, gdzie są celebrowane przez kapłanów ze Wspólnoty Culmen et Fons Msze św. o uwolnienie i uzdrowienie duszy i ciała.

Przygotowanie i prowadzenie uroczystości, w tym liturgii, powierzono o. Łukaszowi Buksie OFM.

Pełną asystę sprawowali Bracia nowicjusze i klerycy, oraz ministranci z LSO pińczowskiego Sanktuarium. Oprawę muzyczną ubogaciła Diakonia Muzyczna Połączeni Uwielbieniem z Gdańska.

Jako dary wierni złożyli m.in. ornaty a podobizną św. Józefa, św. Teodora i św. Pacyfika.

Po Eucharystii dwie osoby dały świadectwo uzdrowienia duchowego w Szpitalu Duchowym w Pińczowie.

O. Teodor Knapczyk OFM dziękował Współbraciom i pracownikom za owocną współpracę przez 10 lat działalności Centrum Duchowości Franciszkańskiej w Pińczowie oraz 17 lat Sekretariatu Ewangelizacji, zaś wszystkim za pamięć, przybycie i modlitwę.

Jak przystało na Jubileusz, nie zabrakło kwiatów i podziękowań od wiernych dla wszystkich posługujących w Culmen et Fons.

za: https://sanktuariummirowskie.com.pl/czuwanie-jubileuszowe-w-culmen-et-fons/

link do transmisji video uroczystości 10-lecia: https://www.youtube.com/watch?v=Xw8GjXmkA-0

© CRT 2012