Aktualności

02.04.2022

Nawiedzenie Wspólnoty Miejscowej FZŚ przy franciszkańskiej parafii pw. Matki Bożej Anielskiej na Warszawskim Mokotowie przez Błogosławioną Anielę Salawę w znaku Jej relikwii


W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą narodzin dla Nieba Błogosławionej Anieli Salawy trwa peregrynacja Jej relikwii we Wspólnotach Miejscowych Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Regionu Warszawskiego. W dniach 20 - 26 marca 2022 r. Błogosławiona nawiedziła naszą Wspólnotę.

W niedzielę 20 marca, w dolnym kościele przy ul. Modzelewskiego, przed comiesięcznym spotkaniem Wspólnoty, relikwie Błogosławionej Anieli przekazała nam s. Barbara Lis OFS ze Wspólnoty przy parafii pw. św. Antoniego na ul. Senatorskiej. S. Barbara pożegnała, a s. Marta Piwowarska OFS, przełożona naszej Wspólnoty oraz br. Zygmunt Kowalczyk OFS jej zastępca, powitali Anielę poprzez uczczenie Jej relikwii.

Relikwiarz oraz zdjęcie Błogosławionej zostały umieszczone w prezbiterium na nakrytym białym obrusem stoliku przyozdobionym wiosennymi tulipanami.

Patronka FZŚ w Polsce towarzyszyła nam podczas całego spotkania. Po odczytaniu imion zmarłych Sióstr i Braci naszej wspólnoty i modlitwie za ich dusze oraz Koronce do Bożego Miłosierdzia odmówiliśmy Litanię do Błogosławionej Anieli Salawy. Po uroczystej Mszy Świętej odprawionej przez o. Zenona Stysia OFM, naszego Asystenta z kazaniem poświęconym między innymi znaczeniu kultu relikwii świętych i błogosławionychoraz postaci Błogosławionej, do postulatu została przyjęta s. Katarzyna Juchniewicz z Magdalenki.

Zanim udaliśmy się na Gorzkie Żale do górnego Kościoła, modliliśmy się indywidualnie w ciszy i skupieniu przy relikwiach Anieli.

W poniedziałek 21 marca podzieliliśmy się radością z obecności wśród nas Błogosławionej Anieli z wiernymi Parafii podczas Mszy św. wieczornej. Była to cotygodniowa Eucharystia o powołania do wszystkich zakonów franciszkańskich. Relikwie naszej Patronki oraz Jej obraz zostały umieszczone na ołtarzyku w prezbiterium, otoczonym białymi liliami, spowitym w blask płonącej świecy. Przed Mszą św. nasza Wspólnota poprowadziła Drogę Krzyżową z rozważaniami opartymi na tekstach Bł. Anieli. Mszę św. odprawiał proboszcz o. Gerard Kołatek OFM, a koncelebrowali m. innymi gwardian o. Zacheusz Baran OFM i o. Zenon Styś OFM – Asystent naszej Wspólnoty. O oprawę liturgiczną zadbała również nasza Wspólnota. Przed Mszą św. ojciec proboszcz przedstawił zgromadzonym postać Błogosławionej Anieli, a podczas kazania uzupełnił nt. godności i powołania kobiety jeszcze jej obraz ojciec Asystent Wspólnoty Miejscowej FZŚ. Po Mszy św. została odmówiona Litania do Błogosławionej Anieli Salawy, a przed jej relikwiami odczytana modlitwa o otrzymanie łask i kanonizację. Uwieńczeniem uroczystości było uroczyste Błogosławieństwo, którego udzielił relikwiami Bł. Anieli ojciec proboszcz.

Przed opuszczeniem Kościoła, wierni mieli możliwość pomodlenia się przy relikwiach, a także otrzymania obrazka Błogosławionej z Jej relikwiami.

Na koniec siostra Małgorzata Lelakowska OFS zrobiła nam tam zgromadzonym członkom Miejscowej Wspólnoty FZŚ pamiątkowe zdjęcie.

W kolejne dni gromadziliśmy się przy relikwiach Patronki naszego Zakonu w Polsce między godziną 16:30 a 17:30, w kaplicy Franciszkańskiego Centrum Duchowości i Kultury. Tu mały ołtarzyk z relikwiami i zdjęciem Błogosławionej, ozdobiony kwiatami i płonącą lampką oliwną został umieszczony przed samym ołtarzem. Modliliśmy się głośno i wspólnie Koronką do 7 Radości NMP, litanią do Bł. Anieli oraz indywidualnie, w ciszy. Ojciec Asystent kierował do nas krótkie słowo i błogosławił nas relikwiami Błogosławionej Anieli. W piątek, 25 marca, w uroczystość Zwiastowania NMP zgromadziliśmy się przy relikwiach Anieli wcześniej, ze wzglądu na Liturgię, na którą udawaliśmy się do kościoła górnego na godzinę 17:00, by w tym samym czasie, w łączności duchowej z papieżem Franciszkiem w Rzymie, z papieskim jałmużnikiem ks. kard. Konradem Krajewskim w Fatimie i biskupami całego świata zawierzać i oddawać Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi.

W sobotę 26 marca nadszedł czas pożegnania z Błogosławioną naszą Patronką. Po relikwie przybył br. Marian Jaroć OFS przełożony Wspólnoty przy parafii pw. Chrystusa Króla (Warszawa – Targówek) wraz z s. Haliną Łucak OFS skarbnikiem ww. Wspólnoty. Wspólnie z nami trwali oni na modlitwie podczas naszego ostatniego spotkania z Anielą. Ojciec Asystent wygłosił krótkie słowo poświęcone Bł. Anieli i na zakończenie odmówił Akt ofiarowania się za Polskę, który na miesiąc przed śmiercią Błogosławiona napisała własnoręcznie oraz udzielił nam błogosławieństwa Jej relikwiami.

Siostra Marta przełożona naszej Wspólnoty przekazała uroczyście relikwie bratu Marianowi przełożonemu Wspólnoty przy Parafii Chrystusa Króla.

Peregrynacja relikwii Błogosławionej Anieli Salawy była dla naszej Wspólnoty wielkim przeżyciem duchowym.

s. Barbara Bogusławska de la Grange OFS

© CRT 2012